wtorek, 26 września, 2023

Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza

foto/mat.prasowy

W środę rząd wyraził zgodę na zbycie udziałów w spółkach, by powołać Krajową Grupę Spożywczą – podało Centrum Informacyjne Rządu. Do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne – dodano.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła wniosek ministra aktywów państwowych o wyrażenie przez rząd „zgody na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w spółkach 'DANKO’ Hodowla Roślin sp. z o.o., ELEWARR sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o., Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o., Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o., Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o., Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. oraz Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile 'ZETPEZET’ sp. z o.o., przedłożony przez ministra aktywów państwowych”.

Jak podano, rząd chce powołać Krajową Grupę Spożywczą, „która będzie silną, państwową spółką rolno-spożywczą”. Dodano, że nowy polski holding będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych. „Bezpieczeństwo żywnościowe oraz wsparcie rolnictwa i rozwoju wsi to fundamenty polityki rządu” – pokreśliło CIR.

W komunikacie zaznaczono, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne. „Krajowa Grupa Spożywcza będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów. Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej” – wskazano.

Zobacz również: