niedziela, 3 marca, 2024

Praca w Chojnicach – Jakich specjalistów brakuje na rynku pracy?

Położone nieopodal Borów Tucholskich Chojnice, mimo bardzo historycznego charakteru, są na wskroś nowoczesnym miastem. Jego rozwój jest widoczny między innymi w nowych ofertach pracy. Jeśli tu mieszkasz, na pewno nie grozi ci bezrobocie.

Bezrobocie w Chojnicach wyższe niż średnia dla całego kraju

Chojnice to średniej wielkości miasto w województwie pomorskim. Blisko 40 tysięcy mieszkańców to niewiele i – jak to bywa w tej wielkości miastach – bezrobocie jest tu wyższe niż średnia dla całego kraju, a nawet dla województwa pomorskiego.

O ile zresztą w listopadzie 2021 roku bezrobocie w województwie pomorskim było nieco, niższe niż wynosiła średnia dla Polski (pomorskie 5,2%, Polska – 5,4%), to już powiat chojnicki niechlubnie wywindował ten wskaźnik w górę do 7,8%.

Stosunkowo duże bezrobocie nie zmienia faktu, iż w Chojnicach mamy do czynienia z rynkiem pracownika, nie pracodawcy. Świadczy o tym duża liczba ofert pracy oraz malejąca stopa bezrobocia. W ciągu roku udało się ją obniżyć o jeden punkt procentowy.

Ile można zarobić w Chojnicach

Województwo pomorskie nie rozpieszcza swoich mieszkańców wysokimi wynagrodzeniami. Na największe zarobki mogą liczyć pracownicy Gdańska i Sopotu, oni dostaną ponad 6000 zł brutto. Już Gdynianie muszą pogodzić się z niższymi zarobkami, średnio 5600 zł brutto.

Jeśli zaś chodzi o Chojnice, to tu pensje są sporo niższe. Przeciętnie mieszkańcy Chojnic zarabiają około 4200 zł brutto. Trzeba jednak sobie uczciwie powiedzieć, że koszty życia w Chojnicach są niższe niż w Trójmieście.

W tym zawodzie najszybciej znajdziesz zatrudnienie w Chojnicach

W Chojnicach brakuje budowlańców

Zapotrzebowanie na specjalistów z branży budowlanej, w szczególności murarzy, tynkarzy, dekarzy, blacharzy, operatorów sprzętu budowlanego i pomocników jest szczególnie wysokie. Chojnice są miastem, które w ostatnich latach intensywnie się rozwija. Można założyć, że nowe inwestycje pozwolą na zwiększenie zaludnienia w mieście i powstrzymanie odpływu młodych ludzi. Brakuje też zbrojarzy, betoniarzy, cieśli szalunkowych, monterów rusztowań, ślusarzy, ale w mniejszym stopniu.

Wynagrodzenia w budownictwie to średnio 5000 zł brutto.

Przetwórstwo spożywcze i rybne boryka się z brakami kadrowymi

Mimo iż Chojnice nie leżą w bezpośredniej bliskości morza (lokalizacja w województwie pomorskim może tu być nieco myląca), w mieście jest bardzo dużo ofert pracy dla specjalistów z zakresu przetwórstwa rybnego. Potrzebni są także pracownicy branży spożywczej do prac przy produkcji wyrobów mięsnych i nabiału.

W Chojnicach łatwo znajdziesz pracę jako sprzedawca

Kasjer i sprzedawca to jedna z częstszych ofert, jakie pojawiają się w Chojnicach. Dotyczą przede wszystkim sklepów dyskontowych, w których stale brakuje rąk do pracy. Zatrudnienie w takim miejscu ma wiele plusów. Do pracy jest stosunkowo blisko i odpadają dojazdy. Elastyczny grafik ułatwia dopasowanie godzin pracy do innych obowiązków, poza wynagrodzeniami można liczyć na bogaty pakiet socjalny. Wynagrodzenia w handlu to średnio 4000 zł brutto. Konkretna kwota zależy od stażu pracy i pracodawcy.

Branża spedycyjna w Chojnicach znowu rekrutuje!

Kierowcy w Chojnicach nie mają prawa mówić o braku ofert pracy. Tu poszukiwani są zarówno kierowcy samochodów dostawczych i osobowych, jak i ciężarowych – popularnych tirów.

Ci ostatni zarobią najwięcej, zwłaszcza gdy zdecydują się na pracę na trasach międzynarodowych (wymagane międzynarodowe prawo jazdy). Ich zarobki będą wynosiły kilka tysięcy euro. Pozostali także zarobią kilka tysięcy, ale złotych.

Chojnice poszukują przedstawicieli handlowych

Największym atutem zawodu handlowca jest brak konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego. Próg wejścia do zawodu jest bardzo niski, ale trzeba się wykazać dużymi umiejętnościami handlowymi i interpersonalnymi. Praca ma charakter celowy – nie liczy się liczba przepracowanych godzin, ale osiągnięcie konkretnego celu – np. zawarcie transakcji na określoną kwotę. Kiedy i jak przedstawiciel ułoży sobie godziny pracy, zależy tylko od niego.

Wynagrodzenie? Średnie dla tej branży to 5000 zł brutto, górnej granicy nie ma.

Zobacz również: