niedziela, 3 marca, 2024

Premier obiecuje: Laptop dla każdego czwartoklasisty

Co roku uczniowie IV klas szkół podstawowych otrzymają laptopy, które będą im służyły przez kolejne lata edukacji. W tym roku szkolnym do rąk uczniów trafi 370 tys. laptopów. Sprzęt będzie przechodził na własność rodziny – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier ogłosił nowy program dla edukacji, który jak ujął „ma wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania dzieci na jak najwyższy poziom”.

Planujemy co rok kupować laptopy dla 4-klasistów. Jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych. Uczniowie, którzy otrzymają nowy sprzęt, będą mogli korzystać z laptopów w następnych latach nauki w szkole podstawowej. Przeznaczymy na tę inwestycję 760 mln zł – poinformował premier.

Rząd podkreśla, że inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Zmiany oraz rozwój w obszarze technologii wymuszają konieczność równego dostępu do odpowiedniego sprzętu, aby uczniowie mogli w tych zmianach uczestniczyć.

To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. wyposażono w laptopy, komputery czy tablety ok. 218 tys. uczniów z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczono na to blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypomniał, że w ostatnich latach na nowoczesną i cyfrową edukację rząd przeznaczył 5 mld zł. Oprócz „Laboratoriów Przyszłości” mamy też program uzupełaniający – Mobilne Laboratoria Przyszłości. Szesnaście zespołów edukatorów, którzy jeżdżą po całej Polsce od września 2022 roku. Odwiedzili już 700 szkół i 40 tys. uczniów po to, żeby ten sprzęt, który trafił do szkół, był jak najbardziej efektywnie wykorzystywany. Ten program będziemy kontynuować – zapewnił Czarnek.

Zobacz również: