czwartek, 28 września, 2023

Rząd nie chce refundować kosztownych terapii chorób rzadkich. Czeka nas zmiana w przepisach

foto/domena publiczna

Resort zdrowia chce wprowadzić mechanizm, który będzie wykluczał z finansowania przez państwo drogie leki.

W projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej pojawił się zapis, zgodnie z którym każda terapia, której koszt przekroczyłby wyznaczony limit cenowy, otrzymywałaby „obligatoryjną odmowę objęcia refundacją”.

Wyznaczony przez resort zdrowia limit to 240 tys. zł. Nie jest to cena za roczną terapię. Chodzi o skomplikowany wzór według którego przelicza się koszty leczenia,biorąc pod uwagę każdy dodatkowy rok życia, najlepiej jeszcze skorygowany o jakość uzyskanych lat. 

Dziennik wyjaśnia, że taki zapis sprawiłby, że z refundacji wypadłoby siedem leków. Zmian boją się pacjenci z chorobami rzadkimi, twierdząc, że nowy mechanizm może zamknąć im drogę do terapii, które w ich przypadku należą do najdroższych. 

Jak to skomentować? 

Brak słów. Dlaczego? Przypomnijmy.

8 marca 2020 roku prezydent Andrzej Duda wraz z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim zapowiedzieli utworzenie Funduszu Medycznego. Specjalnego funduszu mającego wspierać terapie onkologiczne dzieci, terapie chorób rzadkich. 

– Fundusz Medyczny, w wysokości ponad 2,7 mld zł ma być przeznaczony na leczenie onkologiczne i chorób rzadkich, inwestycje oraz profilaktykę; projekt ws funduszu ma powstać w najbliższych tygodniach. Fundusz będzie dużym wsparciem dla systemu ochrony zdrowia – tak mówił wtedy prezydent Andrzej Duda.  

Projekt ustawy przeszedł całą drogę legislacyjną, a w dniu 20 października prezydent podpisał ustawę. Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od 2021 r. Fundusz jest celowy i wyłącznej dyspozycji ministra zdrowia. Te pieniądze – na drogie terapie zostały zagwarantowane ustawą. Gdzie więc są? Spytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o wydatkowanie tych pieniędzy i o przyczynę zmian w finansowaniu terapii chorób rzadkich – skoro środki na ten cel zabezpiecza ustawa. Niestety do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi – gdy nadejdzie, niezwłocznie ją opublikujemy.

Zobacz również: