piątek, 29 września, 2023

Rząd wprowadzi nowe obostrzenia w związku z koronawirusem

Nowe obostrzenia w Polsce od 15 grudnia. Minister i wiceminister zdrowia przedstawili konkrety podczas wtorkowej konferencji prasowej. Co się zmieni? Jakie nowe obostrzenia zostaną wprowadzone? Będzie m.in. weryfikacja certyfikatów covidowych. Co jeszcze?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Polsce nie wygląda najlepiej. W kraju notuje się po kilkanaście zakażeń COVID-19 dziennie. Tylko we wtorek, 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 366 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarły 504 osoby. Zagrożeniem jest również nowy wariant koronawirusa Omikron. Przedstawiciele rządu już wcześniej wspominali, że konieczne będzie zaostrzenie restrykcji. Teraz zdecydowali się na ten krok. Nowe obostrzenia zostały ogłoszone we wtorek, 7 grudnia podczas konferencji prasowej. Co się zmieni?

Minister zdrowia już na początku przekazał, że nowe obostrzenia obejmują trzy obszary: pierwszy to ustawa dająca możliwość sprawdzenia pracowników testami na COVID; druga – obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup; trzecia – zaostrzenie restrykcji.

– Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną — powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w projekcie ustawy zagwarantowane będą darmowe testy dla obywateli.

W Polsce zostaną wprowadzone obowiązkowe szczepienia. Od 1 marca obowiązek zaszczepienia obowiązywać ma medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. 

Minister i wiceminister zdrowia przedstawili szereg dodatkowych obostrzeń. Jednym z najważniejszych z nich jest powrót nauki zdalnej od 20 grudnia. Dzieci do szkół powrócą najwcześniej 9 stycznia. Wszystko zależy jednak od sytuacji pandemicznej w Polsce. Jeśli ta się nie poprawi nauka zdalna może zostać przedłużona.

Znacznie zmniejszą się też limity w kinach, restauracjach czy siłowniach. Rząd zdecydował o obniżeniu z 50 proc. do 30 proc. obłożenia danego obiektu. Przekroczenie limitów jest możliwe, jeśli przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje paszporty covidowe.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia [LISTA]

  • nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich (obowiązuje od 20 grudnia do 9 stycznia)
  • zmniejszenie limitów – z 50 proc. na 30 proc. obłożenia (kina, teatry, hotele, restauracje, obiekty sportowe i sakralne)
  • zakaz konsumpcji w kinach
  • limit obłożenia 75 proc. w transporcie zbiorowym
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osoby, u której potwierdzono koronawirusa (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego)
  • zamknięcie dyskotek, klubów oraz obiektów udostępniających miejsce do tańczenia
  • osoby przylatujące spoza strefy Schengen, które będą zobowiązane do wykonania testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej
  • w noc Sylwestrową ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do max. 100 osób (obowiązują też pozostałe limity)
Zobacz również: