piątek, 22 września, 2023

Są szczepienia – będzie kasa na drogi. Tak robią w Małopolsce

foto. arch. prywatne

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita do kryteriów przyznawania środków na budowę dróg dodał nowe kryterium. Wyszczepialność może zdecydować, że gmina środki dostanie lub będzie ich pozbawiona.

Cztery dotychczasowe nabory do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg poskutkowały modernizacją i budową 800 km. Trwa teraz nabór na rok 2022. Jak donosi PortalSamorządowy.pl, wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił kolejny, piąty nabór do Funduszu.

Tamtejsze samorządy gminne i powiatowe mogą już składać wnioski na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg lokalnych. W Małopolsce premiowane będą samorządy z dużą liczbą szczepień.

Ubiegających się o środki zachęca się do skutecznego zorganizowania akcji promującej szczepienia w ramach festynów, pikników i wydarzeń kulturalnych.

Oprócz tego w całej Polsce dofinansowanie z tego Funduszu uzależnione jest od dochodów samorządu. Zasada jest tutaj prosta, im mniej przychodów ma dana gmina, tym więcej może otrzymać dofinansowania.

Jak biedny nie byłby wnioskujący, maksymalne dofinansowanie nie może przekroczyć 80 proc. kosztów realizacji inwestycji. Jest też ograniczenie kwotowe. Dofinansowanie jednego zadania nie może przekroczyć 30 mln zł.

W woj. małopolskim do podziału na 2022 r. jest 177 mln zł. – Zachęcam samorządowców do aplikowania. To pula, która pozwala podjąć kolejne wyzwania inwestycyjne – mówi na łamach „Portalu Samorządowego” wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak dodaje, aby wzmocnić motywację samorządowców do promocji szczepień, zdecydował o wprowadzeniu dodatkowego kryterium w nowym naborze. Jak zaznaczył, poziom wyszczepialności to jeden z aspektów, które składają się na poprawę jakości życia mieszkańców.

Zobacz również: