
Za nami pierwszy weekend Faktorii Kultury na który przybyło 4500 osób. Przy okazji inauguracji tegorocznego sezonu w pruszczańskim amfiteatrze, w Domu Wiedemanna ruszył „Teatr Obrazów”, czyli niezwykłu projekt Ryszarda Wojnickiego.
„Teatr obrazów” to pierwsza tego typu realizacja w historii pruszczańskiej instytucji, łącząca elementy wystawy malarskiej z formą spektaklu multimedialnego.
Autorskie prace Ryszarda Wojnickiego, rozpoznawalne dzięki oryginalnej, lekko groteskowej stylistyce, wprowadzają widza w symboliczny świat pełen nieoczywistych znaczeń i subtelnego humoru. Artysta stworzył własny kierunek, który określa mianem”normizmu”, stając się tym samym jego prekursorem. Obrazy dopełnia tekst, napisany i czytany przez samego malarza, a całość wzbogaca specjalnie skomponowana muzyka Macieja Wojnickiego, idealnie współgrająca z warstwą wizualną wystawy.
Spektakl podzielono na pięć części: „Uniwersum”, „Sobie idą”, „Komentarze”, „Cywilizacja” i „Radość życia”, która zamyka cały cykl pozytywnym akcentem, odwołującym się do najszczęśliwszych chwil z życia artysty. „Teatr obrazów” to propozycja dla tych, którzy szukają w sztuce świeżego spojrzenia i otwartości na eksperyment. Ekspozycja potrwa do 14 sierpnia 2025 roku.
(Red.) www.polnocna.tv, fot. Dom Wiedemanna