czwartek, 18 kwietnia, 2024

Większość uchodźców z Ukrainy ma wyższe studia i chce pracować w Polsce

foto/mat. prasowy

W Warszawie zaprezentowany został raport specjalny z badania socjologicznego „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”, które zostało przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Wsparcia Migrantów na Rynku Pracy „EWL” oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Uniwersytetem Masaryka w Brnie i Uniwersytetem w Bukareszcie.

Raport powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, przeprowadzonego w dniach 13 maja – 23 maja 2022 roku w Republice Czeskiej i Rumuni oraz 23 marca – 3 kwietnia w Polsce przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało łącznie 1200 obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski, Czech i Rumunii po 24 lutego 2022 roku w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Jak wynika z raportu głównymi czynnikami determinującymi decyzję o przyjeździe uchodźców z Ukrainy do Polski było posiadanie w Polsce rodziny (24%), przyjaciół (27%) oraz bliskość kulturowa obu państw (36%).

Wśród uchodźców przeważają osoby z wykształceniem wyższym (61%). Znaczna część badanych przed wybuchem wojny pracowała w sektorze usług i handlu (27%). Wielu spośród respondentów to wysoko wykwalifikowani specjaliści (17%), a także pracownicy sektora edukacji (15%). Jedynie 9% badanych deklaruje dobrą lub bardzo dobrą znajomość języka polskiego, ponadto aż 80% uchodźców nie pracowało wcześniej w Polsce. Mimo to, zdecydowana większość uchodźców (63%) zamierza podjąć pracę zarobkową w czasie pobytu w Polsce.

Większość uchodźców chce wrócić do Ukrainy zaraz po zakończeniu działań wojennych (56%), jednak co trzeci respondent deklaruje chęć pozostania w Polsce na dłużej. Niewielka część badanych (12%) zamierza kontynuować migrację. Najczęściej wybierane kierunki to Niemcy (26%), Stany Zjednoczone (16%), Wielka Brytania (11%) oraz Szwecja (10%).

Portal z ofertami pracy dla Ukraińców

Powstał portal z ofertami pracy dla Ukraińców w Polsce. Strona pracawpolsce.gov.pl jest dostępna po polsku, ukraińsku i angielsku. Serwis został zbudowany w ramach działalności pro bono partnerów z zagranicy w celu wsparcia osób z Ukrainy. Warunkiem do założenia konta jest posiadanie numeru PESEL.

– Każda osoba może w łatwy sposób w dowolnym urzędzie gminy wyrobić numer PESEL i dzięki temu skorzystać z tego systemu. Przypomnę, że do tej pory ponad 600 tys. dorosłych obywateli Ukrainy już ten numer PESEL ma – powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, cytowany w portalu polskieradio24.pl.

Twórcy portalu wraz z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaplanowali akcję promocji portalu. Informacje o serwisie będą szeroko dostępne w mediach ukraińskich, we współpracę włączyli się też ukraińskojęzyczni influencerzy. Za utworzenie portalu podziękował charge d’affaires Ukrainy w Polsce Oleh Kuts, który zaznaczył, że jest to wiarygodne źródło informacji o ofertach pracy dla Ukraińców.

Od początku rosyjskiej agresji do Polski wjechało ponad 4,386 mln osób. Z badania „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” przeprowadzonego przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że 29 proc. Ukraińców planuje zostać w Polsce na stałe; 63 proc. z nich planuje podjąć w Polsce pracę. 17 proc. badanych Ukraińców to wysoko wykwalifikowani specjaliści, 15 proc. – nauczyciele i pracownicy sektora edukacji, a 7 proc. pracownicy fizyczni oraz technicy lub osoby niezatrudnione.

Większość badanych, którzy zadeklarowali chęć pozostania w Polsce, jako preferowane województwo wskazało na woj. małopolskie (39 proc) i mazowieckie (38 proc). Dalej uplasowały się województwa: lubelskie (2 proc.), kujawsko-pomorskie (2 proc.) i dolnośląskie (2 proc.).

Zobacz również: