wtorek, 16 lipca, 2024

Wytną las, postawią fabrykę Izery, której nikt nie kupi

foto/Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę specustawę, przewidującą pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na zamianę gruntów m.in. pod inwestycje z obszaru energii.

Podpisana w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę, a przegłosowana 13 lipca w sejmie ustawa przewiduje, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Zamianie miałoby podlegać w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów, z tego 238 ha w Jaworznie oraz 996 ha w Stalowej Woli – łącznie 80 działek w obu miastach. Dodatkowo specustawa przewiduje możliwość zamiany gruntów Lasów Państwowych sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie.

Na pozyskanych od Lasów Państwowych działkach w Jaworznie ma powstać fabryka polskiego samochodu elektrycznego Izera. W przypadku gruntów w Stalowej Woli, przedstawiciele rządu w trakcie prac parlamentarnych nie wskazali konkretnie, o jakie inwestycje chodzi, informując jedynie, że terenami interesuje się dwóch inwestorów zagranicznych.

„Oblicza się, że na tych obszarach zostanie łącznie zainwestowanych ok. 15 mld dol.” – mówił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, dodając, iż część inwestorów jest już znana, a nowi mają być znani w najbliższym czasie.

W uzasadnieniu specustawy podkreślono, że ma ona pozwolić na łatwiejsze pozyskanie terenów dla inwestycji dotyczących energii, elektromobilności czy transportu. Obecnie zamiana lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych jest możliwa tylko w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia do szacowania nieruchomości. Specustawa robi wyłom w tej zasadzie.

Zobacz również: