niedziela, 3 marca, 2024

Zakończyła się budowa największej polskiej farmy fotowoltaicznej

Zakończyła się budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycja w miejscowości Stępień w gminie Braniewo może rocznie wyprodukować 61 GWh energii. Została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której 100 proc. udziałów posiada firma Equinor.

– Dzięki Wento możemy poszerzać nasze portfolio fotowoltaiczne na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszych wspólnych działań, rozpoczęliśmy proces budowy trzech farm fotowoltaicznych w Polsce, o łącznej mocy netto wynoszącej 171 MW. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą z nich, a pozostałe dwie powinny być gotowe w latach 2023-2024 – mówi Olav Kolbeinstveit z Equinor.

Farma fotowoltaiczna w Stępniu składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 000 polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych.

Potencjał odnawialnych źródeł energii, które pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego, jest w Polsce nadal bardzo wysoki. Dynamiczny rozwój kolejnych źródeł zielonej energii pozwoli na zmianę struktury miksu energetycznego, wciąż w dużej mierze opartego na węglu.

– Polska przechodzi transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajowy potencjał wytwórczy z OZE, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie na dostawy energii, a jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne. Equinor uczestniczy w realizacji tych ambicji, rozwijając opartą na różnych źródłach ofertę energetyczną dla Polski, w tym w zakresie energetyki odnawialnej na lądzie i morzu w naszym kraju – mówi prezes zarządu Equinor Polska, Michał Jerzy Kołodziejczyk.

Zobacz również: