wtorek, 26 września, 2023

Zmiany w 300+ Wnioski tylko elektronicznie a pieniądze tylko na konto

foto/pixabay

Rząd nieoczekiwanie zmienia zasady 300+. Rodzice nie zobaczą już gotówki, a pieniądze ma przyznawać ZUS. Teraz 300 zł trafi tylko na konto.

Od 1 lipca rodzice będą mogli składać wnioski o 300+ na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Czekają ich jednak duże zmiany związane ze sposobem ubiegania się o pieniądze z rządowego programu „Dobry start”.

Tak zwane 300+ ma być wypłacane jedynie na konto rodziców. To oznacza odejście od wypłaty w formie gotówkowej i przekazem pocztowym. Zmieni się również dotychczasowa forma składania wniosku dla tego świadczenia.

W związku z pandemią nie będzie możliwości składania wniosków w formie papierowej. Będzie to możliwe tylko przez internet. Dla wielu może to być duża bariera.

To jednak niejedyne zmiany. Teraz przyznawaniem pieniędzy zajmie się ZUS. Projekt nowego rozporządzenia rządu w sprawie szczegółowych zasad realizacji programu „Dobry start” zakłada, że tak jak do tej pory świadczenie będzie przysługiwać rodzicom oraz innym opiekunom dzieci w wieku szkolnym.

O ile jednak dotychczas mogli starać się o 300+ w ośrodku pomocy społecznej, to od 1 lipca będą musieli wysłać elektroniczny wniosek do ZUS. Pieniądze trafią też na konto, a nie w formie gotówki.

Resort szacuje, że dzięki temu zaoszczędzi na programie. A chodzi o konkretne pieniądze. W skali 10 lat to około 488 mln zł. Od początku funkcjonowania programu pochłonął on blisko 131 mln zł.

Zobacz również: