06:09
26 Wrzesień 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

MOTO: Czas na zmianę opon !

Zamieszczono dnia ndz., 2019-11-03 09:15

Zacznijmy od podstawowej kwestii – dbanie o stan opon jest niezwykle ważne. Wielu właścicieli samochodów często bagatelizuje te kwestię, wychodząc z założenia, że póki wszystko działa, a auto jeździ, nie ma sensu pakować się w dodatkowe koszty. Takie podejście jest poważnym błędem, który przy odrobinie pecha może (odpukać!) skończyć się tragedią. Samochód to ogromna, rozpędzona masa stali, która styka się z podłożem tylko w czterech, niewielkich punktach, jakimi są opony. Zniszczone ogumienie i związana z nim utrata panowania nad pojazdem mogą być katastrofalne w skutkach. Dbajmy o opony – dla bezpieczeństwa własnego i całej rodziny.

Nowe opony – co jest ważne?

Kiedy zaczniemy szukać opon odpowiednich dla naszego samochodu, możemy poczuć się przytłoczeni wyborem. Na rynku jest cała masa producentów oferujących najróżniejsze wersje ogumienia. Od polskiej Dębicy i Kormorana przez firmy uznane na całym świecie np. Michelin, Continental, Bridgestone czy Goodyear aż po marki specjalizujące się w budżetowych rozwiązaniach typu Delinte. Do wyboru, do koloru – pozostaje tylko pytanie, co warto kupić?

Przede wszystkim jasno określ zaplanowany budżet i w jego ramach poszukaj najlepszej opcji. Przydatne mogą okazać się rankingi opon czy porównywarki – w ten sposób masz pewność, że wybierzesz najlepsze ogumienie. Sprawdzając konkretny model opon, przyjrzyj się uważnie podawanym parametrom i porównaj je do ofert innych producentów. W charakterystyce opony znajdziemy trzy kluczowe cechy, na które należy zwrócić uwagę:

  • Hamowanie na mokrej nawierzchni – ważna kwestia związana z bezpieczeństwem naszym i innych członków ruchu. W końcu opony mają nam zapewnić pewność nawet przy gorszej nawierzchni, a gdy wciskamy hamulec, oczekujemy od pojazdu natychmiastowej reakcji.
  • Opór toczenia – Niższa wartość w tym przypadku oznacza, że samochód będzie zużywał mniej paliwa podczas jazdy. Warto jednak pamiętać, że opony zimowe muszą mieć odpowiednio wyższy opór toczenia, by poradzić sobie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
  • Poziom hałasu (dB) – Często zależy nam na maksymalnym komforcie podczas jazdy, szczególnie w długich trasach, a głośny huk mogą przeszkadzać. Jedna kwestia – opony zimowe zawsze będą głośniejsze od opon letnich. 
 
red. / mat. emag + zdj. arch