05:04
2 kwiecień 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Szkoła w Giemlicach zostanie zamknięta

Zamieszczono dnia wt., 2020-02-25 10:27

Rada Gminy Cedry Wielkie podjęła decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej w Giemlicach. Pozytywną opinię w tej sprawie wydało również pomorskie kuratorium.

– Tego typu decyzje nigdy nie są łatwe. Już od wielu lat ilość uczniów uczących się w Giemlicach nie była duża. W tej chwili w klasach I–III uczy się dziewięcioro dzieci, a 10 zatrudnionych pracowników, z czego 6 na etatach. Uczniów nie przybywa, dlatego mimo szczerych chęci tej szkoły nie da się już obronić. Oczywiście, że żal jest szkoły, bo społeczność lokalna straciła coś, z czym nierozerwalnie była związana od wielu lat. Tym razem przegraliśmy z demografią – tłumaczy Janusz Goliński, Wójt Gminy Cedry Wielkie.

Dodajmy, że w ciągu 10 lat w naszej gminie ubyło ok. 180 uczniów. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest niż demograficzny. Niektórzy rodzice dowożą zaś swoje pociechy do szkół w sąsiednich gminach.

Szkoła w Giemlicach funkcjonować będzie do końca czerwca. Część pomieszczeń zaadoptowana będzie na działalność ORW w Giemlicach. Funkcjonować tu również będzie przedszkole – jako oddział przedszkola w Cedrach Małych. Obiekt służyć ma również mieszkańcom jako wiejska świetlica.

info/www.cedry-wielkie.pl

foto:spgiemlice.pl