środa, 4 października, 2023

Nowy wóz strażacki dotarł do Pręgowa

W piątek 15 września do remizy w Pręgowie dotarł nowy nabytek. To średniej wielkości wóz ratowniczo-gaśniczy Renault D15 4×4 off-road. Ważne wydarzenie, na które tamtejsi druhowie czekali z utęsknieniem miało się odbyć z wielką – nomen omen – pompą. 

 Do Pręgowa przyjechać mieli zaprzyjaźnieni strażacy z okolicznych jednostek, aby zgodnie z niepisaną tradycją wspólnie, przy dźwiękach syren, przywitać wóz i cieszyć się z nowego auta. Wypadek, w którym 15 września nad ranem zginęło dwoje druhów OSP Żukowo zmusił ratowników do zmiany planów. Radość musiała ustąpić miejsca żałobie. Zrezygnowano z uroczystego powitania auta, a pojazd w ciszy zajął swoje miejsce w remizie.

Pojazd, którego łączna wartość przekroczyła milion złotych zakupiony został m.in. dzięki rządowemu wsparciu finansowemu. Dofinansowania w kwocie 220 tysięcy udzieliła Gmina Kolbudy. W kosztach zakupu partycypował także WFOŚiGW oraz Powiat Gdański.

Wóz dostosowany jest do potrzeb jednostki i specyfiki działań najczęściej realizowanych przez druhów z Pręgowa. Strażacy regularnie doglądali procesu budowy auta, wnosząc swoje sugestie i proponując wynikające z doświadczenia rozwiązania techniczne.

Pojazd lśni i pachnie nowością, prezentuje się okazale i z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Mimo wszystko mamy jednak nadzieję, że nowy samochód nie będzie musiał zbyt często wyruszać do wypadków drogowych, pożarów i innych niebezpiecznych zdarzeń, a swój potencjał prezentował będzie głównie podczas ćwiczeń.

info/foto/UG Kolbudy

Zobacz również: