niedziela, 3 marca, 2024

O gaszeniu wiedzą wszystko. Przynajmniej teoretycznie.

foto/UG Kolbudy

Jaki gaz o właściwościach wybuchowych wydziela się podczas ładowania akumulatorów kwasowych? Jaki jest efekt działania prądu gaśniczego rozpylonego? Jaka jest normatywna szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych w nowo projektowanych budynkach? – na te i na wiele innych, równie trudnych, pytań odpowiedzieć musieli uczestnicy gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Te zorganizowano w remizie OSP w Kolbudach.

Na konkursowym arkuszu znalazło się po 30 pytań. Uczestnicy pożarniczych zmagań podzieleni zostali na trzy grupy: klasy I-IV, V-VIII i szkoły ponadpodstawowe.

Nad przebiegiem pożarniczego egzaminu czuwali nauczyciele z gminnych szkół oraz strażacy. Uczniowie, którzy w swoich kategoriach odpowiedzieli najlepiej na niełatwe pytania będą już niedługo reprezentować gminę w konkursie szczebla powiatowego.

Do kolejnego etapu pożarniczych zmagań zakwalifikowali się:

Bruno Kukiełczak

Kacper Dzięcioł

Jakub Zahnd

Nagrody najlepszym wręczył wójt Andrzej Chruścicki, który nie krył, że skala trudności konkursowych pytań wymaga od uczestników ogromnej wiedzy. Wielu uczniów, którzy przystąpili do gminnego testu przyznaje, że w przyszłości chciałoby założyć strażacki hełm i uczestniczyć w akcjach ratowania ludzkiego życia oraz mienia.

Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za ich wyniki w kolejnych etapach konkursu.

Zobacz również: