niedziela, 25 lutego, 2024

Ewa Ewart w Pruszczu Gdańskim

W sobotę, 3 czerwca 2023 r., o godz. 17:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34 odbędzie się Biesiada Literacka z Ewą Ewart. Na spotkanie zapraszają Burmistrz Pruszcza Gdańskiego — Janusz Wróbel oraz Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej — Joanna Przybyś. Wstęp tradycyjnie jest wolny.

Kim jest Ewa Ewart?

Ewa Ewart — dziennikarka, reporterka polskich i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych: brytyjskiej BBC, amerykańskiej CBS, hiszpańskiej EFE, reżyserka i realizatorka filmów dokumentalnych, autorka książek. Jej film Access to Evil – obsypano nagrodami: Złoty Glob oraz Grand Prix Złotych Globów, RTS (Royal Television Society), nagroda Foreign Press Association, nagroda CINE.

Ewa Ewart większość swojego życia zawodowego spędziła poza granicami Polski, pracując w redakcjach prestiżowych rozgłośni w Waszyngtonie, Londynie, Madrycie. Od roku 1990 w Moskwie, pełniła odpowiedzialną funkcję producenta newsów dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. Współtwórczyni sztandarowych programów dokumentu społeczno-politycznego, takich jak Assignment, Correspondent oraz This World. W Polsce wyróżniona Nagrodą Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl “Dokumenty Ewy Ewart” i “Wiktor” za rok 2009 w kategorii twórca najlepszego programu telewizyjnego.

Specjalizuje się w reżyserii i realizacji filmów dokumentalnych. Pisarstwo jest kolejną pasją, nagradzanych na festiwalach, dzieł filmowych. Opublikowała: Widziałam oraz Rozmowy ze śmiercią. Cykl reportaży i artykułów o życiu w Korei Północnej stał się już klasykiem i doskonałym wzorem dla przyszłych pokoleń twórców. Z całą pewnością należy do ścisłego grona najwybitniejszych na świecie dokumentalistów, doskonale rozumiejących wyzwania współczesnego świata.

Wydawca Czerwone i Czarne tak napisał o Ewie Ewart: “Ryzykując życie, dociera do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata, spotyka się z ludźmi, do których nikt nie ma dostępu, zawsze jest tam, gdzie zmienia się bieg historii”.

Zobacz również: