wtorek, 26 września, 2023

Pruszcz Gdański jeże pod szczególnym nadzorem

Od kilku lat www.polnocna.tv zwraca konsekwentnie uwagę na los jeży w miastach Powiatu Gdańskiego i Kociewia. Nasza ‘praca u podstaw” przyniosła efekt. W Pruszczu Gdańskim pojawią się specjalne znaki, polecające zwracanie uwagi na te sympatyczne stworzenia.

W ostatnich dwóch latach służby miejskie i lokalne media zaobserwowały wzrastającą liczbę martwych jeży, leżących na miejskich drogach. Jeże giną nie tylko na głównych drogach, ale także na miejskich ulicach i w miejscach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Znamy przypadek, że ktoś w ciągu dnia rozjechał jeża między dwoma tzw. „leżącymi policjantami”.

W większości krajów europejskich na drogach osiedlowych, w sąsiedztwie parków, działek, cmentarzy i ogródków przydomowych, pojawiły się znaki ostrzegające kierowców, że po drodze mogą przemieszczać się sympatyczne żywe stworzenia. Takie znaki przypominają, że zamiast pędząc, raniąc kolczastą kulkę, należy zatrzymać się i dać jej spokojnie przejść. Czasami zatrzymując także samochód z naprzeciwka. Dać pierwszeństwo jeżowi to przecież żaden wstyd.

– Jeże ponownie aktywne są na wiosnę. Do tego czasu postaramy się oznakować potencjalne miejsca występowania szlaków migracyjnych jeży. I tu potrzebna jest nam Państwa pomoc. Prosimy o wskazywanie takich miejsc – mówi Janusz Wróbel Burmistrz Pruszcza Gdańskiego. Wówczas wytypujemy najczęściej powtarzające się lokalizacje w naszym mieście i tam umieścimy znaki, które będą zwracały naszą uwagę na ich obecność. Dzięki temu mamy nadzieję – uratujemy wielu naszych małych przyjaciół i sprawimy, że za kilka lat dalej będziemy cieszyć się ich sąsiedztwem.

Jeż europejski w Polsce od 2014 roku podlega częściowej ochronie gatunkowej. Jesteśmy jego jedyną szansą na przetrwanie. Musimy zapracować na to żeby ten uroczy sąsiad nie zniknął z naszego otoczenia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

http://www.polnocna.tv/news/23218-rozjezdzamy-masowo-jeze-ich-ufnosc-do-…

http://www.polnocna.tv/news/24341-dzis-dzien-jeza

(Red.) www.polnocna.tv, UM Pruszcz Gdański

Zobacz również: