poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Stara Cukrownia w Pruszczu Gdańskim ożyje już wkrótce

Oficjalne otwarcie „Cukroteki – przestrzeni kreatywnej”, inauguracja cyklicznych, tematycznych Spacerów Śladami Cukrowników i premiera pierwszych odcinków z cyklu „Opowieści z Krainy Cukru” – to wszystko i wiele więcej wydarzy się w 22 lipca na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim.

Dni Otwarte będą trwały w piątek (22.07) od godz.13 do godz. 22 , w sobotę (23.07) w godz. 10-22 oraz niedzielę (24.07) w godz. 10-20.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest spółka z Grupy NDI, nowy właściciel terenów Cukrowni Pruszcz.

– Spotykając się z byłymi pracownikami Cukrowni nie raz słyszałem sformułowanie, że Cukrownia to Pruszcz, a Pruszcz to Cukrownia. Mając świadomość, jak ważne jest to miejsce dla tego miasta, już dziś pragniemy je otworzyć dla jego mieszkańców, ale i osób z całej aglomeracji trójmiejskiej – mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development – Cukroteka ma być miejscem, poprzez które chcemy wyrazić szacunek wobec tradycji pruszczańskich cukrowników. Ale ma też stać się przestrzenią dialogu na temat wizji terenów Cukrowni w przyszłości. Mamy nadzieję, że będzie chętnie odwiedzanym miejscem spotkań z kulturą i tradycją. Tworzymy ją z myślą o organizacji wystaw, koncertów, pokazów, itp.

W czwartek na terenie Cukrowni zorganizowano spotkanie z mediami. Obecny był również Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, który powiedział: — Gratuluję pomysłu. Na najbliższe dwa miesiące przybywa nam miejsce kulturotwórcze, ale też miejsce, gdzie nasi mieszkańcy będą mogli miło spędzić czas. Wielu pruszczan czeka na to, żeby Cukrownię móc wreszcie zobaczyć.

1760 m2 powierzchni eventowej


Już w piątek, 22 lipca w Cukrotece będzie można podziwiać m.in. wystawę zabytkowych samochodów, wystawę archiwalnych fotografii z czasów kampanii buraczanych autorstwa Zbigniewa Kosycarza oraz aktualne zdjęcia Cukrowni Rafała Malko. Obejrzeć też będzie można pierwsze odcinki cyklu „Opowieści z Krainy Cukru”, w których byli pracownicy Cukrowni dzielą się swoimi wspomnieniami. Co ważne, Cukroteka stale będzie miała swojego operatora, który także podczas innych wydarzeń będzie w stanie zadbać o to, by przestrzeń kreatywna była przyjazna zarówno dla mieszkańców Pruszcza, jak i przyjezdnych, dla biznesmenów i osób prywatnych, dla seniorów oraz dzieci.

– Do dyspozycji będzie m.in. 1760 m2 powierzchni eventowej, sprzęt multimedialny, zaplecze gastronomiczne oraz sanitarne, formularz rezerwacyjny on-line, a także parking oraz ochrona. „Cukroteka”, którą wspólnie tworzymy, ma być kultowym miejscem, gdzie obecność odwiedzających Pruszcz oraz Trójmiasto będzie obowiązkowa – mówi Dawid Tarkowski, operator Cukroteki.

Spacery Śladami Cukrowników
Aby wszyscy chętni po latach zamknięcia Cukrowni, mogli ponownie ją odwiedzić, NDI Development zorganizowała również cykl „Spacery Śladami Cukrowników”. By wziąć w nich udział, należy się wcześniej zarejestrować poprzez formularz rezerwacyjny. Spacery będą się odbywały w każdy weekend lata. Tematy przewodnie to historia, ekologia i kultura.

– Serdecznie zapraszamy! Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przysporzy wielu pozytywnych wrażeń, a wspólne spotkania i rozmowy na temat dawnej Cukrowni będą stanowiły inspirację przy pracy nad wizją stworzenia nowej przestrzeni na tych terenach – dodaje wiceprezes NDI Development Bartłomiej Oset.

foto/info/ndi

Zobacz również: