piątek, 24 maja, 2024

Wystawa prac Rity Staszulonok w Pruszczu Gdańskim

Jedna z najnowszych, a zarazem najbardziej dynamicznych gwiazd pomorskiej sceny artystycznej – Rita Staszulonok. Teraz zaświeci nam w Pruszczu Gdańskim, w mieście, z którym zdecydowała się związać – przygotowując na tę okazję specjalnie skomponowaną, tajemniczo egzotyczną wystawę.

Wernisaż wystawy „Wysłodki wybrane” odbędzie się 25.11.2022 r. w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim o godz. 18.00.

Prezentowany cykl obrazów w Domu Wiedemanna, składać się będzie z dwóch części. Pierwsza dotyczy Brazylii, druga właśnie Pruszcza Gdańskiego. Te odległe od siebie geograficznie i kulturowo miejsca łączy wspólny temat – cukier. Zarówno cukier brazylijski trzcinowy, jak i polski buraczany, aby ostatecznie się wykrystalizować pozostawia po sobie wysłodki. One właśnie dały nazwę tej wystawie.

Rita Staszulonok – specjalistka w technice witraży, mozaiki, fresku, sgraffito, rysunku, malarstwa olejnego i temperowego. W doświadczeniu zawodowym posiada ilustrowanie książek, murale, scenografie dla teatru, projekty przestrzenne. Jej ulubiona technika to tempera jajowa na desce. Lubi aspekt rzemieślniczy i szlachetność tego medium.  Od 2010 r. mieszka w Pruszczu Gdańskim. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zawsze w drodze. Uczestniczka rezydencji artystycznych Instituto Sacatar w Brazylii i Can Serrat w Hiszpanii. Autorka około 20-tu wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Uzbekistanie, USA, Australii, Polsce, Bułgarii, Danii, Białorusi. Prace artystki znajdują̨ się̨ w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku, w Galerii Centrum w Krakowie, w kolekcji Instituto Sacatar w Brazylii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

Zobacz również: