piątek, 29 marca, 2024

Centrum Zdrowia Psychicznego w Kocborowie zostało otwarte

Od 1 listopada 2022 roku w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie uruchomione zostało Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest to miejsce adresowane do mieszkańców naszego powiatu powyżej 18. roku życia.

To bardzo ważna inicjatywa, na którą składa się poradnia zdrowia psychicznego, oddział dzienny, oddział całodobowy, zespół leczenia środowiskowego oraz dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Skarszewskiej 7, a drugi przy ul. Juranda ze Spychowa 2. Misją nowo powstałego Centrum jest odejście od tradycyjnego leczenia zamkniętego.

Uroczyste otwarcie Centrum rozpoczęło się od przedstawienia historii szpitala, która jest niezwykle bogata, o czym w bardzo obrazowy sposób mówił dr Krzysztof Kołcz, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Warto z tej okazji podkreślić, że szpital może poszczycić się 127-letnią tradycją w sprawowaniu opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi, swoją działalność prowadzi bowiem od 1895 roku.

– Taką nowością, która powstała w ramach tego przedsięwzięcia, są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne – podkreśliła Wioletta Szukiełojć, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego. – Jeden z nich mieści się w naszym szpitalu na oddziale nr 6 przy poradni zdrowia psychicznego, a drugi w przychodni Medyk. Punkty mają za zadanie udzielać informacji o działaniu Centrum, przeprowadzać wstępną ocenę potrzeb osób zgłaszających się oraz ustalanie wstępnych uzgodnień do procesu leczenia.

Co istotne, w punktach uzgadniane są terminy przyjęcia pacjenta, jest wskazywane miejsce najbliższej porady, a w warunkach pilnych pacjent musi otrzymać poradę w ciągu 72 godzin.

– Jestem niezwykle dumna, że na Kociewiu powstało Centrum Zdrowia Psychicznego, które dedykowane jest mieszkańcom powiatu starogardzkiego. Jestem tym bardziej dumna, bowiem jest to czwarte takie centrum na Pomorzu, przy czym trzy funkcjonują w ramach szpitali marszałkowskich – zauważyła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Lepsza koordynacja udzielanych świadczeń, lepsza kompleksowość świadczeń skrojona dla pacjenta, a także to, że w ramach Centrum kładziemy nacisk na opiekę niestacjonarną, czyli ambulatoryjną, poradnianą czy dzienną, sprawia, że takie miejsce jest wyjątkowo ważne. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjenta, szpital się zmienia. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które były, są i będą zaangażowane w funkcjonowanie tego Centrum.

O potrzebie powstania Centrum mówił dr Jacek Bielan, dyrektor Szpitala, który przypomniał m.in. że kondycja psychiczna Polaków jest gorsza niż przed pandemią. Jak wynika ze statystyk, do gabinetów częściej niż kiedykolwiek przychodzą pacjenci, u których po raz pierwszy w życiu pojawiły się zaburzenia psychiczne.

– Jak wspomniał pan dyrektor, 1/3 naszego społeczeństwa może borykać lub boryka się z problemami, zatem w powiecie starogardzkim, oczywiście statystycznie do tego podchodząc, jest to około 40 tysięcy osóbTo robi wrażenie – przyznał wicestarosta Patryk Gabriel. – Jesteśmy, dzięki Państwa pracy, uprzywilejowani, bowiem dostęp do takiej specjalistycznej pomocy, jaką od wielu lat oferuje szpital, jest łatwiejszy. Gratuluję, również jako wieloletni członek rady społecznej działającej przy placówce, tego jak Państwo funkcjonujecie jako zgrana ekipa. Ten szpital jest miejscem pracy fantastycznych profesjonalistów, za to dziękuję, bo dzięki temu wszyscy czujemy się bezpieczni.

Wicestarosta Patryk Gabriel podkreślił, że warto dbać o dobrostan też za pomocą przyrody, dlatego w imieniu Zarządu Powiatu – oprócz okolicznościowego listu z gratulacjami – przekazał… roślinę doniczkową.

Wciąż jednak korzystanie z pomocy psychiatrów traktowane jest jako temat tabu. Nierzadko problemy są traktowane jako oznaka słabości. Poza stereotypami oraz strachem przed stygmatyzacją istnieją jeszcze inne czynniki hamujące przed rozpoczęciem psychoterapii. Barierą, często nie do pokonania, jest wstyd, przed samym sobą oraz przed otoczeniem.

– Wiele pracy jeszcze należy wykonać w edukowaniu społeczeństwa, bo często pokutuje przekonanie, że to wstyd prosić o pomoc w takim miejscu – podkreślił Tomasz Rogalski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Starogardzkiego.

Uroczyste otwarcie Centrum odbyło się dzień później, czyli 2 listopada, a w tej ważnej uroczystości wzięli udział: wicestarosta Patryk Gabriel, Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, przedstawiciele lokalnych samorządów, a także Kamila Siwak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia, Joanna Erecińska, zastępca dyrektora ds. medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, Iwona Jabłońska, kierownik działu kontraktowania, Blanka Brancewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii, Arkadiusz Bobowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego, Katarzyna Sienkiewicz, prezes NZOZ Medyk, Anna Drężek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim, Mariusz Kaszubowski, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, Krzysztof Sikorski, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Podczas uroczystości nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi. Goście mieli okazję z bliska przyjrzeć się działalności Centrum. Gratulujemy realizacji przedsięwzięcia.

Autor/foto/ Ewa Macholla – Jacewicz

Zobacz również: