środa, 4 października, 2023

Baby boom i Święto Orangutana

foto. Gdański Ogród Zoologiczny

Zobaczmy, co dzieje się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W weekend w Zoo uroczyście obchodzono Dzień Orangutana. Z tej okazji opiekunowie tych rzadkich zwierząt przygotowali dla swoich podopiecznych coś ekstra.

Święto Orangutanów do dobra okazja, aby przypomnieć, ze względu na niszczenie naturalnego środowiska poprzez wylesianie, głównie w celu tworzenia plantacji palmy olejowej, nielegalnego handlu i polowań w celach komercyjnych, liczebność orangutanów dramatycznie się zmniejszyła. W gdańskim ZOO dobrze czują się nie tylko orangutany.

Mamy tam prawdziwy baby boom. Na świat przyszły trzy barasingi bagienne, sześć flamingów, lama i koty pustynne. U tych ostatnich, dopiero co poprzedni młodzieńcy wyjechali do nowych domów, a już pod koniec czerwca na świat przyszły kolejne urwisy. Matką czterech chłopaków jest urodzona w naszym zoo Sahira. Przy odrobinie szczęścia zobaczycie je podczas zabawy! Pomimo swojej wielkości trzeba pamiętać, że są to zwierzęta dzikie, posiadają zestaw ostrych zębów, żywią się drobnymi gryzoniami i ptakami. Najlepsze miejsce do życia dla nich to natura i ośrodki hodowlane. Niestety koty pustynne, jak zresztą wiele innych „słodkich” zwierząt pada ofiarą kłusownictwa i mody posiadani ich we własnych domach. „Lajkując” w mediach społecznościowych treści, w których występują dzikie zwierzęta jako domowe pupile pośrednio wspieramy kłusownictwo oraz nielegalny handel.

Zobacz również: