środa, 19 czerwca, 2024

Wraca spór o Falklandy. Chiny popierają Argentynę. Brytyjczycy są wściekli

Wielka Brytania zdecydowanie odrzuciła oświadczenie prezydenta Chin, który poparł prawo Argentyny do Falklandów (Malwinów) – archipelagu, będącego przedmiotem sporu terytorialnego między Londynem a Buenos Aires.

Szefowa brytyjskiego MSZ, Elizabeth Truss napisała na Twitterze, że Wielka Brytania „całkowicie” odrzuca „wszystkie wątpliwości dotyczące suwerenności Falklandów”.

„Falklandy są częścią brytyjskiej rodziny i będziemy bronić prawa ich mieszkańców do samostanowienia. Chiny muszą uszanować suwerenność Falklandów” – dodała.

W niedzielę prezydent Chin, Xi Jinping i prezydent Argentyny, Alberto Fernandez wydali wspólne oświadczenie, w którym Chiny wyraziły „wsparcie dla żądań Argentyny, w kwestii uzyskania suwerenności nad Malwinami (tak Argentyńczycy określają Falklandy – red.)”.

Argentyna uważa, że Falklandy zostały nielegalnie zajęte przez Wielką Brytanię w 1833 roku. W 1982 roku doszło do wojny między Wielką Brytanią a Argentyną o archipelag – konflikt zakończył się porażką Argentyny, w wyniku działań zbrojnych zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków.

Chiny wyprzedziły w ostatnim czasie Brazylię jako główny partner handlowy Argentyny. Buenos Aires negocjuje obecnie z Pekinem dołączenie przez Argentynę do chińskiej inicjatywy „Pasa i szlaku” (nowego „Jedwabnego szlaku”).  

Zobacz również: