czwartek, 22 lutego, 2024

73% Polaków używa smartfona w toalecie

Ostatnie badanie przeprowadzone przez zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym firmę NordVPN wykazało, że aż 73% Polaków zabiera ze sobą smartfony do toalety. To więcej niż wynosi średnia ze wszystkich badanych krajów. Podczas gdy większość Polaków (49%) przegląda wtedy media społecznościowe, mało kto myśli o zagrożeniach w sieci i tym, że hakerzy mogą próbować narazić ich telefon na szwank.

„Spośród wszystkich badanych krajów Polacy zajęli drugie miejsce pod względem częstotliwości korzystania ze smartfonów w toalecie. Już nasze poprzednie badanie wykazało, że Polacy spędzają w sieci bardzo dużo czasu – łącznie ponad 23 lata, co stanowi prawie jedną trzecią ich życia” – mówi Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN. „Mimo że większość Polaków (85%) wskazuje smartfony jako urządzenia, które najbardziej śledzą ich zachowania w sieci, to wciąż nie wykształciła w sobie zdrowych nawyków chroniących ich życie online” – dodaje.

Korzystanie z mediów społecznościowych i czytanie wiadomości – oto najczęstsze aktywności Polaków w toalecie

Większość polskich użytkowników przyznaje, że swój czas w toalecie spędza głównie na przeglądaniu mediów społecznościowych (49%), czytaniu lub słuchaniu newsów (37%) oraz dzwonieniu lub wysyłaniu wiadomości do innych osób (34%). Ten ostatni procent jest drugim co do wielkości spośród wszystkich badanych krajów.

Jeśli chodzi o inne czynności, Polacy są także aktywni w grach (33%), sprawdzają służbową pocztę elektroniczną albo inne narzędzia, na przykład Slack lub Microsoft Teams (31%), a także oglądają filmy, teledyski lub programy telewizyjne (31%).

„Mimo że Polacy większość czasu spędzają w mediach społecznościowych, niepokoi ich fakt, że Facebook (85%), Instagram (45%) i WhatsApp (33%) gromadzą duże ilości danych swoich użytkowników. Portale społecznościowe, dostawcy usług internetowych, organizacje zewnętrzne, witryny internetowe i instytucje rządowe regularnie gromadzą dane osobowe internautów i śledzą ich nawyki w celach marketingowych lub innych” – mówi Daniel Markuson.

Powtórka z cyberbezpieczeństwa dla Polaków

Smartfony ewoluują w niewiarygodnym tempie, sprawiając, że jesteśmy połączeni ze światem nawet podczas korzystania z toalety. Zachęcamy jednak Polaków, by nie zapominali o swoim bezpieczeństwie w sieci, nawet gdy są zajęci mediami społecznościowymi, rozmowami, grami wideo czy wiadomościami.

Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN, udziela kluczowych wskazówek dotyczących ochrony telefonu w łazience i poza nią:

● Aktualizuj aplikacje i system operacyjny telefonu. Nie pomijaj aktualizacji oprogramowania.

● Rób rozeznanie. Nigdy nie pobieraj nieznanych aplikacji – najpierw zapoznaj się z ich treścią.

● Unikaj nieoficjalnych sklepów z aplikacjami. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że zawierają one aplikacje zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

● Unikaj korzystania z nieznanych sieci Wi-Fi. A jeśli musisz to zrobić, zawsze korzystaj z VPN.

● Bądź czujny. Nie klikaj podejrzanych linków, nie podawaj swojego numeru nieznajomym i bądź ostrożny wobec nieznanych numerów.

Mat. prasowe

Metodologia: Badanie zostało zlecone przez NordVPN i przeprowadzone przez zewnętrzną firmę Cint

w dniach 19-26 stycznia 2022 roku. Grupę docelową badania stanowili mieszkańcy Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Polski i Litwy. Grupę docelową stanowiły osoby w wieku 18+ (reprezentatywni dla całego kraju), z wyjątkiem Litwy (18-74), a próba została dobrana spośród krajowych użytkowników Internetu. Zastosowano limity ze względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Ogółem przebadano 9800 osób, w tym 800 osób z Hiszpanii i po 1000 osób z każdego z pozostałych krajów.

O NordVPN

NordVPN jest najbardziej zaawansowanym dostawcą usług VPN i korzystają z niego miliony internautów z całego świata. NordVPN zapewnia podwójne szyfrowanie VPN i Onion Over VPN oraz gwarantuje prywatność bez śledzenia. Jedną z kluczowych funkcji produktu jest Threat Protection, która blokuje szkodliwe strony internetowe, złośliwe oprogramowanie, trackery

i reklamy. NordVPN jest bardzo łatwy w obsłudze, oferuje jedne z najlepszych cen na rynku

i posiada ponad 5000 serwerów w 60 krajach na całym świecie.

źródło/mat. prasowy

Zobacz również: