środa, 4 października, 2023

PGNiG rozbudowuje największy podziemny magazyn gazu

foto/PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało o rozbudowie podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach. Dzięki temu możliwości gromadzenia zapasów gazu w Polsce wzrosną o 25 proc. – do 4 mld m. sześc.

Inwestycja w Podziemny Magazyn Gazu (PMG) Wierzchowice na Dolnym Śląsku pozwoli zwiększyć jego pojemność czynną z obecnych 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześciennych gazu. Jak podkreśliła szefowa PGNiG, Iwona Waksmundzka-Olejniczak cytowana w czwartkowej informacji spółki, w efekcie tej inwestycji o wartości 385 mln zł nasze możliwości gromadzenia zapasów gazu wzrosną o dodatkowe 800 mln m sześc.

– Dzięki temu Polska będzie bardziej odporna na takie kryzysy jak ten, z którym mamy obecnie do czynienia w Europie. Inwestując w infrastrukturę magazynową, zwiększamy potencjał polskiego rynku gazu – dodała prezes PGNiG.

PMG Wierzchowice to magazyn złożowy, w którym gaz gromadzony jest w wyeksploatowanym złożu. Odkryto je w 1971 roku, a wydobycie prowadzono przez 23 lata. W 1995 r. wyczerpane złoże gazu przekształcono w magazyn. Po rozbudowie na Wierzchowice będzie przypadać prawie połowa krajowych zdolności magazynowych, które po rozbudowie sięgną 4,03 mld m sześciennych.

Bardzo istotnym celem inwestycji jest zwiększenie mocy zatłaczania (wypełniania zbiornika) i odbioru gazu, co zapewni większą elastyczność magazynu i możliwość jego wykorzystania w sytuacjach nagłego zwiększenia zapotrzebowana na gaz. Dzięki realizacji inwestycji moc zatłaczania Wierzchowic wzrośnie o jedną trzecią, z obecnych 14,4 mln m sześc. do 19,2 mln m sześc. na dobę. Jeszcze bardziej, bo aż o 66 proc. zostanie zwiększona moc odbioru – z 14,4 mln m sześc. do 24 mln m sześc. na dobę.

Spółka dodała, że w ramach rozbudowy PMG Wierzchowice zostaną także wykonane trzy nowe odwierty do zatłaczania i odbioru paliwa, rozbudowana instalacja do osuszania gazu oraz zainstalowane dodatkowe agregaty sprężające do tłoczenia gazu.

Zobacz również: