sobota, 30 września, 2023

Jarmark Dominikański rusza 24 lipca

foto/Jarmark Dominikański

Przez trzy wakacyjne tygodnie śródmieściem Gdańska ponownie zawładną kupcy, rzemieślnicy, artyści i kolekcjonerzy. Podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika rozstawionych zostanie 650 stoisk handlowych. Pojawi się także Uliczka pomorska, na której będzie można m.in. spróbować regionalnych przysmaków.

Ceremonię otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika zaplanowano na sobotę, 24 lipca 2021 r. w formie hybrydowej. Uroczyste przekazanie kupcom kluczy do bram miasta przez prezydent Gdańska odbędzie się online, natomiast o godz. 12.00 ulicami miasta ruszy barwna parada.

– Bardzo się cieszę, że mimo trwającej epidemii COVID-19, podtrzymujemy tradycję organizowania Jarmarku św. Dominika. Jest to bardzo ważny sygnał płynący z miasta, które zawsze stało handlem. Chcemy wesprzeć przedsiębiorców, ale także przyciągać turystów do naszego miasta, bo marka Jarmarku św. Dominika jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce – mówi prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Tegoroczny Jarmark św. Dominika będzie się opierał na kameralnych wydarzeniach.

– Musimy pamiętać o koronawirusie. Stąd, podobnie jak w ubiegłym roku, bardzo duża dbałość o higienę, stosowanie zasad bezpieczeństwa oraz rozproszenie poszczególnych stoisk. Jarmark w tym roku zajmie rekordową przestrzeń 45 tys. mkw – zaznacza Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

Co w programie?

Wraz z rozpoczęciem Jarmarkiem św. Dominika głównym bohaterem będzie bursztyn, a to wszystko w związku z otwarciem w Wielkim Młynie nowej siedziby Muzeum Bursztynu. Ponadto w niedzielę, 25 lipca na Długim Targu przy Zielonej Bramie, odbędzie się XXVI Święto Chleba. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą konsultacje dietetyków i ekspertów, zabawy oraz koncerty.

Wydarzeniem towarzyszącym jarmarkowi będzie także XXIII Gdański Festiwal Carillonowy, podczas którego usłyszymy utwory w wykonaniu carillonistek i carillonistów z całego świata. Piątkowe koncerty kończyć się będą pokazem Fontanny Heweliusza do muzyki granej na żywo. Wszystkie koncerty transmitowane będą na żywo w internecie.

Jarmarkowe przystanki

Przystanek skwer Świętopełka przewidziano jako miejsce dla rodzin. Dla najmłodszych przewidziano spektakle i zabawy teatralne, a dla starszych letni chillout z muzyką graną przez DJ-ów oraz koncerty pod gwiazdami z muzyką operową i musicalową.

Na Targu Rybnym na najmłodszych czekać będą warsztaty kreatywne i plastyczne oraz możliwość spotkania z maskotką jarmarku, czyli kogutem dominikańskim. Zostanie tam również zorganizowana wystawa plenerowa „Kajko i Kokosz na Dominiku” poświęcona kultowym polskiemu komiksom autorstwa Janusza Christy.

Z kolei wyspa Ołowianka to przystanek pod żaglami, gdzie m.in. zabrzmią szanty podczas kolejnej edycji Baltic Sail. Tutaj odbywać się będą pokazy plenerowego kina pod hasłem „Różne smaki kina – nie tylko kino kulinarne”, w ramach którego zobaczymy filmy francuskie, hiszpańskie i włoskie.

Do tych przystanków dołączą też zupełnie nowe lokalizacje: skwer Heweliusza oraz ulica Łąkowa.

mapka 761. Jarmarku św. Dominika

Uliczka pomorska

W organizację Jarmarku św. Dominika kolejny już raz włączył się także samorząd województwa pomorskiego.

– Nasze szczególne nadmorskie położenie zawsze generowało i generuje do dzisiaj rozwój gospodarczy, przede wszystkim poprzez związki handlowe, więc nie wyobrażam sobie, abyśmy nie byli obecni na kolejnej już edycji Jarmarku św. Dominika – podkreśla wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

W obrębie ulicy Szerokiej utworzona więc zostanie specjalna strefa regionalna, nazwaną Uliczką pomorską. W pierwszy weekend jarmarku odbędzie się tam tegoroczna edycja Pomorskich Smaków, a odwiedzającym polecane będą dwa lokalne produkty: oleje i miody, wytwarzane przez pomorskich rolników i pszczelarzy. Obok regionalnych wytwórców swoją ofertę zaprezentują pomorskie muzea: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Przez kolejne tygodnie Jarmarku św. Dominika na uliczce promowane będą: potrawy pochodzące od lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, pomorska kultura ludowa, dzieła regionalnych twórców oraz projekty artystyczne realizowane w ramach Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Na uliczce pomorskiej znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej, które w swojej działalności zatrudniają osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. z niepełnosprawnościami czy długotrwale bezrobotne. Wśród wystawców pojawią się fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne z Trójmiasta, Słupska, Rumi czy Sztumu. Ich udział w jarmarku związany jest z projektem samorządu województwa, który realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dodatkowo, będzie tam można wziąć udział w Pomorskiej przygodzie, czyli interaktywnych grach rodzinnych promujących turystyczne walory naszego regionu, takich jak np. plażowa piaskownica, regaty miniaturowych statków, rycerskie turnieje i skarby gotyckich zamków czy świat kaszubskich bajek.

info/UMWP

Zobacz również: