piątek, 29 września, 2023

Będą szkolić strażaków – ochotników

foto/pomorskie.eu

W trzech pomorskich gminach powstaną centra szkoleniowo-treningowe dla strażaków ochotników. Wśród wybranych gmin znajduje się również Gmina Pruszcz Gdański. W ośrodkach znajdą się tory przeszkód i komory zadymiania. A wszystko to dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego.

Umowy przekazujące środki finansowe zostały podpisane przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz samorządowców z Pruszcza Gdańskiego, Szemudu i Żukowa. 15 kwietnia 2022 r.

Trening to podstawa

Strażacy ochotnicy to profesjonaliści w swoim fachu ale skuteczność działania jest w dużym stopniu uzależniona nie tylko od sprzętu, ale i od systematycznych szkoleń i treningów. Bardzo często to właśnie członkowie OSP są pierwsi na miejscu zdarzenia.

– Wielokrotnie pokazali, że można na nich liczyć. Dlatego ruszamy z pilotażowym programem. W trzech pomorskich gminach powstaną specjalistyczne centra szkolno-treningowe dla strażaków ochotników – zapowiada Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Ośrodki powstaną w gminach: Pruszcz Gdański, Szemud i Żukowo. – Co ważne, ośrodki będą służyć nie tylko strażakom ochotnikom. Gminy będą mogły jest wykorzystywać do promocji sportu czy edukacji z zakresu bezpieczeństwa – dodaje marszałek.

Każda z inwestycji otrzymała wsparcie od samorządu województwa wysokości 300 tys. zł.

Centra szkolno-treningowe

Jak będą wyglądać ośrodki? To zależy od konkretnego projektu. Na pewno znajdą się w nich place ćwiczeniowe czy tory przeszkód.

– W naszym ośrodku w Wiślince będzie także komora do zadymiania. Umożliwi to ćwiczenia w bardzo realistycznych warunkach – opowiada Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

Lokalizacja ośrodków też nie jest przypadkowa. Ten w gminie Szemud powstanie w bardzo bliskiej odległości od węzła trasy S6, a żukowski praktycznie pośrodku gminy. Jeśli projekt będzie pomyślnie zrealizowany zapowiadana jest budowa kolejnych ośrodków.

– Docelowo chcemy, aby takie miejsce znajdowało się w każdym powiecie – mówi Mieczysław Struk.

Centra szkolno-treningowe to nie jedyne wsparcie dla OSP, jakie przeznacza samorząd województwa

Samorząd wspiera OSP

System ochotniczych straży pożarnych od lat jest wspierany przez samorząd województwa.

– Każdego roku przekazujemy wsparcie finansowe na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego. W tym roku, też taka uchwała sejmiku będzie głosowana – podkreśla marszałek Struk.

Tylko w 2021 r. wsparcie trafiło do ponad 150 jednostek OSP.

źródło/pomorskie.eu

Zobacz również: