piątek, 22 września, 2023

Powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Ma już pierwsze pieniądze.

UM Malbork

28 września dziewiętnaście gmin z województwa pomorskiego podpisało w Malborku akt notarialny, zawiązujący Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Krajowy Zasób Nieruchomości – Pomorze.

Udziałowcami Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze sp. z o.o. zostali: Malbork, Kępice, Człuchów, Pelplin, Kobylnica, Dzierzgoń, Czersk, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Stary Dzierzgoń, Miłoradz, Kolbudy, Suchy Dąb, Gniew, Nowy Staw, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Pszczółki oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Uroczyste podpisanie aktu założycielskiego spółki miało miejsce w Letnim Refektarzu na Zamku Średnim. W spotkaniu uczestniczył m.in. Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

SIM KZN – Pomorze to spółka mająca na celu budowę mieszkań na wynajem. To inicjatywa przypominająca obecnie działające w Polsce towarzystwa budownictwa społecznego. To co będzie różniło oba programy, to możliwość późniejszego nabycia mieszkania z SIM. Teoretycznie i taką możliwość zapowiadały TBS-y, ale w praktyce okazało się to mrzonką. W przypadku SIM ma być inaczej.

W pierwszym etapie w SIM KZN – Pomorze planowana jest budowa ponad 800 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. W planach zabudowy wielorodzinnej są mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Przeznaczone one będą na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. To mieszkania dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.

Według prognoz, gdy zostaną wniesione aporty gruntowe, spółka SIM KZN – Pomorze rozpocznie proces inwestycji mieszkaniowych już w drugiej połowie 2022 roku. – Inwestycja SIM KZN – Pomorze, jak każda z wcześniej założonych 15 spółek SIM, jest zabezpieczona finansowo, ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy przystępujące do SIM już skorzystały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Tym samym każda z gmin otrzymała wsparcie na założenie-przystąpienie do spółki SIM kwotę 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy SIM KZN Pomorze wynosi 57 milionów złotych.

Kolejnym etapem będzie bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10 procent kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji gmin jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat na budowę mieszkań, który wynosi do 35 procent kosztów inwestycji.

Zobacz również: