środa, 22 maja, 2024

Półmrok zawitał do Oliwy

Lubicie się bać, a ominął was „Półmrok” pokazywany w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, macie szansę to nadrobić. Od piątku refleksyjna wystawa prac profesora Damiana Leszczyńskiego, udostępniana będzie w oliwskiej galerii Cosma przy ulicy Grottgera.

„Wydaje mi się, że największym dobrodziejstwem na tym świecie jest fakt, że umysł ludzki nie jest w stanie połączyć oderwanych treści. Żyjemy na spokojnej wyspie niewiedzy pośród czarnych mórz nieskończoności i wcale nie jest powiedziane, że w swej podróży zawędrujemy daleko…”, pisał Howard Philip Lovecraft, amerykański pisarz, autor opowieści grozy w The Call of Cthulhu.

Lovecraft uważał, że cierpi na parasomnię. W czasie drzemki myślał, że jest atakowany przez wychudzone zmory nocne. Wiele jego późniejszych prac było bezpośrednio inspirowanych problemami ze snem.

W bardzo podobnym klimacie utrzymane są prace Damian Leszczyńskiego, profesora filozofii, autora kilkunastu książek oraz wielu artykułów naukowych i esejów. Przede wszystkim zaś rysownika i malarza-surrealisty. W ciągu ostatniej dekady stworzył ponad dwieście prac ołówkiem, prezentowanych na kilku wystawach i znajdujących się w prywatnych zbiorach. Kontynuacją rysunków są obrazy wykonywane w technice olejnej.


Podczas wernisażu w Cosma Gallery zobaczymy najlepsze, wybrane pprace artysty, wybrane przez specjalistów z Bydgoskiego Centrum Sztuki. Wernisaż odbędzie się 2 kwietnia o godz. 19.00, przy ulicy Grottgera 25 B w Oliwie.

(fot.) Bartosz Gondek

Zobacz również: