poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Apteki uzupełniają zapasy leków

Apteki uzupełniają zapasy leków, foto/PAP

Resort zdrowia prosi firmy farmaceutyczne o zwiększenie zapasów nawet o 15 proc. – pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna”. Według „DGP”, aptekom niczego nie brakuje, a pojawienie się fali uchodźców jak na razie nie wpłynęło na stałe na zapotrzebowanie na leki. Główny problem polega na tym, że nie wiadomo, czego może brakować. Firmy przekonują, że utworzenie zapasów jest możliwe – ale nie każdego specyfiku.

Określenie, jakie będą potrzeby w związku ze zwiększonym napływem ludności do Polski, na razie jest trudne. Nie wiadomo, ile osób do nas przyjedzie (to już ponad 1,5 mln osób) i ile z nich zostanie u nas. A przede wszystkim – w jakim będą stanie zdrowotnym – pisze „DGP”.

To, co już wiadomo, to fakt, że trzeba myśleć o lekach na choroby, które w Polsce niemal nie istnieją. Na przykład na gruźlicę wielolekooporną. Póki co nie zakupiono żadnych terapii a zabezpieczono tylko taką możliwość.

W aptekach leki są

Dziś apteki w Polsce są dobrze zaopatrzone. Tuż po rozpoczęciu wojny rynek lekowy zanotował pewien pik sprzedaży, spowodowany działaniami pomocowymi, teraz jednak sytuacja wraca do stanu sprzed wybuchu wojny. Stany magazynów aptecznych nie odbiegają od normy. Wzrostu sprzedaży lekarstw można się spodziewać, gdy uchodźcy zaczną – nie tylko doraźnie – korzystać z naszej służby zdrowia.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz również: