środa, 19 czerwca, 2024

Czy Gatta upadnie?

foto/domena publiczna

Marka Gatta obchodziła w październiku 2020 roku swoje 27 urodziny. Do 28. urodzin może nie doczekać. Sąd w Łodzi ogłosił postępowanie sanacyjne producenta rajstop i bielizny, firmy Ferax ze Zduńskiej Woli.

Firma właśnie wychodziła na prostą, kiedy nadeszły lockdowny na czas pandemii. 14 stycznia sąd ogłosił sanację, co nie oznacza likwidacji, ale ochronę przed wierzycielami. Spółka ma czas, żeby przeprowadzić restrukturyzację i wyjść na prostą. Władze spółki są zadowolone z orzeczenia sądu. Warto nadmienić, że na koniec 2019 roku firma miała jeszcze ponad osiem milionów złotych środków pieniężnych i 83 mln zł kapitałów własnych.

– Restrukturyzacja kosztów, zmiany w zakresie efektywności produkcji w 2019 r. doprowadziły do wygenerowania zysku na sprzedaży, co dobrze rokuje dla przyszłości firmy – pisał zarząd spółki Ferax w raporcie za 2019 rok. Spółka zamierzała optymalizować pracę magazynów i pakowania, zwiększać eksport pod własną marką by wyjść na plus. Niestety blokady rządowe nakładane na handel mogą doprowadzić do tego, że się nie uda i prawie 1,4 tys. osób w zakładach w Zduńskiej Woli oraz sklepach sieci Gatta straci pracę. W tym 40-tysięcznym mieście to jeden z ważniejszych pracodawców, choć nie płacił dużo – średnia płaca w firmie w 2019 roku wynosiła około 3,5 tys. zł brutto.

Spadek sprzedaży w lokalach, pomimo wzrostów w sklepie internetowym w sieci, to pierwszy powód uruchomienia postępowania sanacyjnego. Drugi powód to wysokość czynszów i kosztów wspólnych w galeriach handlowych .

Spółka już przed pandemią miała problemy i dopiero stopniowo wychodziła na prostą. W 2019 roku strata netto wyniosła 4,4 mln zł w porównaniu do 9 mln zł straty w 2018 roku. Z kapitału zapasowego pokryto stratę z lat ubiegłych 24,6 mln zł, a spółka dysponowała jeszcze 8,4 mln zł środków pieniężnych. Przychody wzrosły o 8 proc. do 238 mln zł, a wypracowany lata temu kapitał własny wynosił jeszcze 83 mln zł.

Ograniczenia pandemiczne rządu spowodowały jednak problemy w działalności. Już w marcu właściciel marki Gatta był wśród założycieli Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, apelując do rządu o wsparcie, postulując o przywrócenie handlu w niedzielę. Rząd jednak później całkowicie zablokował handel w walce z pandemią.

Zobacz również: