niedziela, 3 marca, 2024

Joe Biden w Warszawie

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się we wtorek po południu wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Powitanie odbyło się z asystą wojskową.

Prezydent USA Joe Biden wylądował w Warszawie w poniedziałek wieczorem, ale oficjalna wizyta amerykańskiego przywódcy rozpoczęła się we wtorek.

Po godz. 13 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Andrzeja Dudę.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1628016860741468160/photo/2

Następnie rozpoczęło się spotkanie prezydentów. Przywódcy będą rozmawiać „w wąskim gronie”, a następnie – o godz. 13.35 – zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyć tego, jak dalej skutecznie odstraszać Rosję i wspierać Ukrainę. Prezydenci będą rozmawiali także nt. inwestycji amerykańskich i polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Przydacz wskazał, że z pewnością prezydent Joe Biden potwierdzi zaangażowanie sojusznicze w zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i całemu regionowi, a także potwierdzi gwarancje z art. 5. NATO.

O godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, Joe Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego.

– Wizyta prezydenta Joe Bidena ma ogromne znaczenie. Nigdy wcześniej prezydent USA nie był w Polsce dwa razy w ciągu jednego roku. Faktem jest, że prezydent Biden dba o Polskę, dba o was i wasze bezpieczeństwo – powiedział ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski który zaprosił wszystkich zainteresowanych do wysłuchania przemówienia amerykańskiego przywódcy. 

Plan na środę

W środę odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy.

W środę o godz. 14.10 zaplanowano powitanie gości, a o godz. 14.35 – family photo. Sesja plenarna prezydentów B9 ma rozpocząć się o godz. 14.40. Ok. godz. 17.00 prezydent Biden ma wystartować z Warszawy w drogę powrotna do Waszyngtonu.

Zobacz również: