czwartek, 28 września, 2023

PRL Bis: Powrót PGR-ów

foto/domena publiczna

Utworzenie państwowego giganta w branży rolniczej na ostatniej prostej. Narodowy Holding Spożywczy ma wzmocnić pozycję państwowych spółek, a także rodzimy przemysł rolno-spożywczy. Sami rolnicy krytycznie odnoszą się do rządowego pomysłu i nie uważają, by nowy podmiot pomógł zwykłym producentom.

Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego ma zielone światło od urzędu antymonopolowego. W połowie maja takie informacje podał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Czym jest Narodowy Holding Spożywczy? Ma konsolidować rolnicze spółki Skarbu Państwa. W ocenie MAP utworzenie silnego podmiotu wzmocni pozycję spółek państwowych i przyczyni się do wsparcia polskiego przemysłu rolno-spożywczego, a to zaś ma przełożyć się na poprawę konkurencyjności krajowych producentów na rynkach międzynarodowych.

W lipcu ub. roku wiceszef MAP Artur Soboń przekonywał, że w skład NHS miało wejść 17 spółek.

Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju obawia się, że na przykładzie Narodowego Holdingu Spożywczego ewolucja podejścia kolejnych rządów do państwowych przedsiębiorstw zatoczyła w Polsce koło.

– W 1990 r. powołaliśmy Ministerstwo Przekształceń Własnościowych, które było de facto ministerstwem prywatyzacji nieefektywnych państwowych przedsiębiorstw pozostałych po PRL. W 1996 roku zmieniliśmy jego nazwę na Ministerstwo Skarbu, która fałszywie sugerowała, że jest to ministerstwo stojące na straży jakiegoś „skarbu”, aż w końcu PiS je zlikwidował i powołał Ministerstwo Aktywów Państwowych, sugerując, że czekające w kolejce do prywatyzacji spółki to jakieś aktywa, w sensie instrumentu realizacji polityki rządu. Dlatego nic dziwnego, że teraz nowe ministerstwo chce pokazać co potrafi, tworząc Narodowy Holding Spożywczy jako molocha mającego zdominować rynek i realizować politykę rządu – przekonuje Trzeciakowski.

Specjalista dodaje, że deklarowane cele NHS sprowadzają się do zwiększenia siły przetargowej rolników. W szczególności miałby wzrosnąć wpływ rolników na ceny – za co musieliby zapłacić konsumenci.

– Trudno jednak na tym etapie powiedzieć, czy siła przetargowa rolników rzeczywiście wzrośnie – przecież po utworzeniu NHS zamiast negocjować na mniej lub bardziej konkurencyjnym rynku, będą zmuszeni negocjować z jedną państwową spółką-molochem. Rząd nie przedstawia żadnych analiz ani celów biznesowych NHS, co nasuwa pytanie, czy chodzi o coś poza stworzeniem kolejnych synekur. Czy rząd może zwyczajnie zakłada opłacalność NHS, tak jak państwowa Enea, kiedy kazała głosować swoim akcjonariuszom za budową elektrowni Ostrołęka C, która skończyła się fiaskiem na 1,5 mld zł? Tak, czy inaczej, pojawiające się w mediach opowieści, że jednocześnie konsumenci będą płacić mniej, a rolnicy otrzymywać więcej powinniśmy włożyć między bajki. Rząd pomysłami konsolidowania państwowych spółek w jakieś polskie czebole generuje tylko niepotrzebną niepewność w gospodarce – dodaje.

Rafał Trzeciakowski przypomina, że rok temu Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzeczyło, że w ramach Narodowego Holdingu Spożywczego będzie tworzyć sieć państwowych warzywniaków, ale rząd przecież niespodziewanie może wpaść na pomysł stworzenia takiego państwowego molocha w dowolnej branży.

W końcu Polska przoduje wśród krajów OECD jeżeli pod względem sektorów, w których działają państwowe spółki. Przedsiębiorcy rozważający inwestycje muszą brać pod uwagę niebezpieczeństwo, że zawsze może powstać taki konkurujący z nimi państwowy moloch przy poparciu administracji, w rodzaju Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Polskiej Grupy Górniczej czy Poczty Polskiej. Narodowy Holding Spożywczy budzi wątpliwości nie tylko ze względu na nieefektywność państwowych przedsiębiorstw, ale również ich jaskrawe podporządkowanie partii rządzącej. Państwowe firmy służą do wpływania na polityków przez oferowanie im i ich rodzinom stanowisk, dotowania państwowych kopalń przy ominięciu reguł pomocy publicznej, a ostatnio nawet wprost wykupywania prywatnych gazet i zmiany ich linii. W nowym raporcie FOR „Polska: zastój czy rozwój?” pokazujemy, że tym czego potrzebuje dzisiaj polska gospodarka jest prywatyzacja i zabranie politykom kontroli nad gospodarką, a nie jej dalsze zwiększanie – podsumowuje.

Michał Kołodziejczak lider Agrounii podkreśla, że Narodowy Holding Spożywczy nie służy interesom rolników. Jego zdaniem wieś potrzebuje równych zasad i sprawiedliwego rynku, który nie będzie pozwalał wyrastać zbyt dużym podmiotom.

– Nie może być tak, żeby jeden podmiot miał 25 proc. rynku, tak, jak Biedronka. Jeżeli inne podmioty będą tak samo się rozrastały, to wątpię, że takie molochy będą pamiętały, że są dla ludzi, a nie dla samych siebie. Ludzie potrzebują uczciwej konkurencji. Państwo musi pilnować, żeby bogaci przestali wykorzystywać biednych. Rolnicy oczekują spokoju i pewności pracy. Można to zrobić pewnymi krokami – narzędziami dedykowanymi dla rolników – a nie rozwijać molochy państwowe. Tego typu działania nie mają sensu. Spółki państwowe nie mogą wyrastać na biedzie rolników. Jest to swego rodzaju powrót do PGR-ów, bo ludzie za pomocą takich działań mają przestać wierzyć, że mają wpływ na cokolwiek – na tym polega ten powrót – mówi.

Jarosław Kalinowski, były wicepremier i minister rolnictwa, a dziś europoseł wskazuje, że tworzenie państwowych molochów miało miejsce w „czasach słusznie minionych” i źle się to skończyło.

– Uważałem i nadal uważam, że korzystne dla rolników rozwiązanie jest zupełnie inne. Wciąż możliwe jest nadrobienie przewagi jaką mają nad nami zachodni rolnicy, bo oni są nie tylko producentami, ale także udziałowcami firm przetwórczych, bądź członkami spółdzielni zajmujących się również handlem. Nadal można dojść do takiej sytuacji, że rolnicy w Polsce, też będą udziałowcami przetwórstwa i handlu. Jest to zupełnie innego rodzaju sytuacja, niż oddanie firm państwowych w ręce PiS-owskich polityków. Gdyby w oparciu o zasoby spółek państwowych, rolnicy z poszczególnych branż mogli stać się współgospodarzami, to uważam, że byłoby to najlepszym rozwiązaniem – mówi.

Kalinowski podkreśla, że jeżeli coś ma w nazwie „państwowe” – to z natury rzeczy jest to miejsce, gdzie będzie można obsadzać przychylne władzy osoby. – To nie rozwiązuje problemu – podsumowuje.

info/bi

Zobacz również: