piątek, 22 września, 2023

Trwa szturm migrantów na polską granicę

foto/tt/st.zaryn

Od rana trwa największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski” – poinformował rzecznik ministra-koordynatora służb Stanisław Żaryn. Na nagraniach w internecie widać jak tłumy migrantów najpierw idą w stronę polskiej granicy, a następnie gromadzą się przy niej. Na 13:00 rząd zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera.

„Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski” – napisał w poniedziałek rano Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służ specjalnych. Na nagraniach widać również kobiety i dzieci.

Jak relacjonuje dziennikarz Tadeusz Giczan tłum gromadzi się przed granicą. Grupa nie podąża w stronę przejścia granicznego. Część osób skręciła do lasu. Do granicy przybywają duże siły wojsk wewnętrznych Białorusi, furgonetki więzienne i pojazdy z drutem kolczastym” – relacjonuje dziennikarz. 

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zwołane zostało posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z Białorusią. Wezmą w nim udział premier Mateusz Morawiecki, wiceminister ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz ministrowie Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że na granicy zwiększono liczbę funkcjonariuszy. Dodał, że sytuacja była monitorowana od kilku dni. „Czekamy w pełnej gotowości” – podkreślił.

Minister obrony narodowej poinformował, że na granicy służbę pełni 12 tys. żołnierzy. MON opublikowało również kolejne nagrania, w tym to ze śmigłowca, pokazujące dużą grupę migrantów w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy. 

Przejście graniczne zostało zamknięte. Tłum stoi w odległości 200-300 metrów od zabudowań mieszkalnych. Nad Kuźnicą krążą wojskowe śmigłowce. Do miejscowości dojeżdżają kolejne wojskowe ciężarówki.

 

Zobacz również: