piątek, 26 kwietnia, 2024

Uważaj na fałszywe połączenia telefoniczne PRZESTĘPCÓW podszywających się pod banki

Komenda Główna Policji, FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają przed fałszywymi połączeniami telefonicznymi przestępców podszywających się pod banki.

Ostatnio nasiliły się ataki, polegające na podszywaniu się pod wiarygodne dla rozmówcy osoby np. doradców bankowych, dział techniczny lub bezpieczeństwa, pośrednika, przedstawiciela jednostek państwowych, policjanta itp.

Przestępcy bardzo dobrze potrafią posługiwać się technikami manipulacji. Ponadto w celu uwiarygodnienia kontaktu, potrafią na telefonie ofiary wyświetlić numer telefonu lub nazwę zaufanej instytucji (np. banku).

Następnie przestępca wybiera numer telefonu z jakiego wykona połączenie, co skutkuje wyświetleniem na telefonie ofiary innego numeru telefonu lub nazwy kontaktu niż w rzeczywistości np. na telefonie Klienta wyświetli się numer infolinii jego banku. Pozwala na to technika określana jako spoofing numeru telefonu.

Oznacza to, że widząc dobrze nam znany numer banku, nie możemy tracić czujności! Obecnie przestępcy mogą zadzwonić z dowolnego numeru telefonu.

Naszą absolutną czujność powinno wzbudzić oczekiwanie pracownika, który do nas dzwoni by ZAINSTALOWAĆ JAKĄŚ APLIKACJĘ. Pracownicy banków nigdy o to nie proszą. Wszelkie oferty pracowników banku by przeskanować Wasz telefon pod kątem złośliwego oprogramowania to również „czerwona lampka”.

Nigdy nie należy podawać loginu i hasła do żadnych serwisów, w tym banku przez telefon komórkowy. Bank nigdy o to nie prosi. Tak samo jak numer karty czy jej data ważności.

Uwaga na „Blika”, kryptowaluty oraz szybki zarobek

Pamiętajmy, że należy zachować daleko idącą ostrożność, gdy ktoś oferuje nam intratną ofertę szybkiego zarobku. Nogi miękną, już myślimy na co wydamy pomnożone oszczędności, a możemy skończyć bez grosza przy duszy. Wszelkie inwestycje w kryptowaluty wiążą się z ryzykiem i nie należy ulegać pośrednikom, którzy obiecują nam zyski.

Gdy „znajomy” bądź dalszy znajomy prosi nas o szybką pożyczkę KODEM BLIK to również najczęściej jest to sytuacja wymagająca uwagi. Najlepiej innym kanałem potwierdzić ze znajomym, czy to faktycznie on.

Na podstawie info z:

Komenda Główna Policji, FinCERT.pl – BCC ZBP, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Zobacz również: