czwartek, 19 września, 2024

W Żarnowcu powstanie magazyn energii. Zaczęły się konsultacje rynkowe

07.08.2010 Czymanowo Elektrownia wodna Zarnowiec jest najwieksza elektrownia szczytowo pompowa w Polsce Zbudowana 1976-82 dla powstajacej Elektrowni Jadrowej Zarnowiec N/z cztery stalowe rurorociagi derywacyjne o dlugosci 1100 m i srednicy od 7100 do 5400 mm doprowadzajace wode do pompo turbin ze zbiornika gornego Fot. Wojciech Strozyk

Polska Grupa Energetyczna (PGE)  rozpoczęła konsultacje rynkowe w sprawie budowy bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec – jednego z największych tego typu projektów w Europie. Inwestycja ma być realizowana w latach 2024-2027.

– W grupie PGE magazyny energii są uznawane jako przyszłe źródło stabilnych przychodów oraz jedno z kluczowych rozwiązań w procesie transformacji energetycznej. Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzanej energii elektrycznej pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii  – informuje PGE 

Magazyny energii zapewnią stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w warunkach zmienności wytwarzania energii przez źródła odnawialne przy jednoczesnym stopniowym wycofywaniu się z produkcji energii z węgla. Moc magazynu w Żarnowcu będzie nie mniejsza niż 200 MW, a pojemność ma wynieść ponad 820 MWh. 

PGE zaznaczyła, że etap konsultacji poprzedza postępowanie zakupowe, a jego celem jest rozpoznanie optymalnych wariantów realizacji inwestycji oraz przygotowanie dokumentacji zakupowej w sposób, który zapewni jak najbardziej konkurencyjny charakter przetargu. Zgodnie z założeniami inwestycja będzie realizowana w latach 2024-2027. Jej wartość będzie znana po otrzymaniu ofert.

Realizacja wielkoskalowego magazynu energii pozwoli na świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej, jak również do bilansowania lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych spółki na Morzu Bałtyckim.

Potencjalne przychody planowanej instalacji osiągane będą również z rynku mocy oraz z arbitrażu cenowego – zarabiania na różnicy między ceną energii pobieranej z sieci, gdy jest ona najtańsza, a oddawaną do sieci w okresie największego zapotrzebowania.

Zobacz również: