poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Wiosno, gdzie jesteś?

foto/pixabay

W czasach, gdy nie polegano na kalendarzach, czas określała natura i ruchy ciał niebieskich. Od końcówki grudnia Słońce każdego dnia coraz dłużej gości na niebie. Aż wreszcie dzień wydłuża się na tyle, że trwa dokładnie tyle samo, co noc. To pierwszy dzień wiosny. Jej zwiastunem jest też pogorszenie naszego samopoczucia. Jak sobie z tym poradzić?

Równonoc wiosenna przypadła w tym roku 20 marca. Natomiast kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca.

Pradawne porządki wiosenne

Mycie okien, gdy zrobi się tylko trochę cieplej i trzepanie dywanów to nie wymysł naszych babć czy mam. Przygotowanie domu na przyjęcie wiosny swój początek wzięło od dawnych Słowian. Aby wiosna zechciała przyjść do ich domów, sprzątali i wietrzyli swoje chaty, szykowali świeże ubrania, a obejścia okadzali licznymi ziołami. Kilkudniowe przygotowania związane z przepędzeniem zimy nazywano Jarymi Godami lub Jarym Świętem. Współcześnie czas, gdy dzień staje się dłuższy od nocy, w niektórych kręgach nazywa się świętem Matki Ziemi.

Jare Święto rozpoczynał rytuał spalenia marzanny. Słomianą kukłę wrzucano do wody lub spalano na stosie. Miało to symbolicznie wygonić głód, śmierć i zarazę spowodowane długą i mroźną zimą. Marzannę przez całą wieś niósł orszak dzieci wykrzykując i wyśpiewując hasła oraz pieśni mające przegonić zimę. Ważnym elementem było przystrojenie kukły białym płótnem i kolorowymi wstążkami oraz podtapianie jej w każdym napotkanym strumyku. Jare Gody trwały od kilku do kilkunastu dni. Ich zwieńczeniem była uczta na świętych wzgórzach pogańskich Słowian. Dziś w tym dniu obchodzimy Wielkanoc.

Przesilenie wiosenne i zmiana czasu

W czasach, gdy nie korzystano z klimatyzacji czy centralnego ogrzewania, przejście z okresu jesienno-zimowego na wiosenno-letni było znacznie łatwiejsze. Teraz gwałtowne zmiany pogody, skoki ciśnienia atmosferycznego i duże wahania temperatury mogą być przyczyną gorszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gdy na przełomie wiosny i zimy zauważymy u siebie np. bóle głowy, senność, ogólne zmęczenie i osłabienie, rozdrażnienie lub bóle mięśni, to typowe objawy związane z przesileniem wiosennym. Warto wtedy zadbać o odpowiednią dietę. Należy ograniczyć złe  węglowodany (chipsy, frytki, pieczywo pszenne, słodycze), które jedynie rozleniwiają i spowalniają metabolizm. Warto spożywać więcej owoców i warzyw, które dostarczą nam niezbędnych witamin oraz pełnowartościowych produktów zbożowych i nabiałów bez cukru i ulepszaczy.

Początek wiosny to również czas zmiany czasu z zimowego na letni. W ostatni weekend marca (w tym roku w nocy z 27 na 28 marca) przestawiamy zegarki o jedną godzinę do przodu, co oznacza, że będziemy spać krócej. Zmiana czasu dla wielu osób jest bardzo odczuwalna. Czujemy się wtedy niewyspani i ciągle zmęczeni. Warto przygotować się do przestawienia zegarków, również tych biologicznych, i już co najmniej na kilka dni przed zmianą kłaść się spać o godzinę wcześniej. Pomoże to złagodzić skutki skrócenia doby o godzinę.

Zobacz również: