wtorek, 26 września, 2023

Zwodowano gazowiec Grażyna Gęsicka

foto/PGNiG

Gazowiec „Grażyna Gęsicka” został zwodowany. To drugi z ośmiu statków zamówionych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) do transportu gazu skroplonego LNG. Jednostka wejdzie do użytku w 2023 roku.

W 2020 r. Grupa PGNiG zawarła z norweską firmą armatorską Knutsen OAS Shipping umowę czarteru dwóch statków do przewozu skroplonego gazu LNG. W ubiegłym roku koncern rozszerzył tę umowę o dwa kolejne statki. Będą one wykorzystywane przede wszystkim do obsługi długoterminowych kontraktów na zakup LNG z USA. Właśnie zwodowany gazowiec będzie mieć pojemność 174 tys. m3 gazu. Realizacja całego zlecenia, zakładającego budowę ośmiu statków zajmie jeszcze 3 lata

Statki będą wykorzystywane przede wszystkim do obsługi długoterminowych kontraktów na zakup LNG z USA. Podpisane do tej pory umowy z amerykańskimi producentami skroplonego gazu ziemnego przewidują dostawy ok. 9 mld m3 tego surowca po regazyfikacji.

Grupa PGNiG poinformowała także o uzyskaniu przydziału mocy regazyfikacyjnych w litewskim terminalu LNG. Zapewni to  możliwość sprowadzenia poprzez ten terminal w Kłajpedzie ponad 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Okres rezerwacji wynosi 10 lat.

– Dzięki długoterminowej rezerwacji mocy regazyfikacyjnych w terminalu w Kłajpedzie, PGNiG będzie mogło wykorzystać swoje kompetencje w zakresie handlu LNG, aby zwiększyć dostępność gazu dla odbiorców w obu krajach. Jestem przekonana, że współpraca Klaipedos Nafta i PGNiG przyczyni się nie tylko do realizacji planów biznesowych obu firm, ale umożliwi także dalszą integrację rynków gazowych w tej części Europy  – powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak cytowana w serwisie spółki.

PGNiG użytkuje terminal FSRU w Kłajpedzie od maja 2022 r. i odebrało tam już sześć dostaw. Jak zaznaczyła spółka, po regazyfikacji część wolumenu została sprzedana odbiorcom z krajów bałtyckich, reszta trafiła na rynek polski poprzez uruchomiony w maju 2022 r. gazociąg Polska-Litwa.

Zobacz również: