sobota, 2 grudnia, 2023

Archeolodzy, tajemne ryty i obrzędy neopogan

fot. Muzem Regionalne w Szczecinku.

Archeolodzy pracujący nad tajemniczymi rytami, odnalezionymi w lasach pod Szczecinkiem liczyli na rozwiązanie elektryzującej tajemnicy sprzed wieków. Okazało się, że rzeczywistość spłatała im niezłego figla. Choć sam temat jest niezwykle poważny.

Do Muzeum Regionalnego w Szczecinku zgłosił się lokalny miłośnik historii z informacją, ze w lasach pod tą miejscowością odkrył na kamieniach tajemnicze ryty. Były one na tyle interesujące, że w celu ustalenia funkcji i czasu powstania owych rytów, muzeum postanowiło przeprowadzić badania wykopaliskowe, którymi kierował archeolog Andrzej Kuczkowski.

Okazało się, że wokół kamienia, na którym widnieje znak, zwany w mitologii neopogańskiej „Ręce Boga”, nie natrafiliśmy na żadne ślady, ale kilka metrów dalej natrafiliśmy tuż pod darnią na okrągły „znicz” kamienny ułożony z ciasno przylegających kamieni – relacjonują pracownicy muzeum. – Pośrodku znajdowały się ślady po paleniu tu ognisk.

Archeolodzy skrzętnie zebrali pozostałości spalonego drewna i poddali je datowaniu metodami laboratoryjnymi. Dzięki temu udało się ustalić, że… że pochodzą one z drzewa ściętego… na początku lat 90. XX wieku.

Co to oznacza?

Reszty dowiecie się TU