niedziela, 21 kwietnia, 2024

Niemcy z Rumi na zamku w Malborku

Co robili niemieccy lotnicy z Rumi i dlaczego w 1945 roku pojawili się w Malborku? Wreszcie – dlaczego zamiast lotniska, bronili zamku?

Muzeum Miasta Malborka zaprasza 11 kwietnia na kolejne Spotkania z historią. Tym razem Ryszard Rząd poprowadzi wykład pt. „Jak lotnicy z Rumi bronili zamku w Malborku w 1945 r.”

Relacja z obrony oparta jest na wspomnieniach Gerda Herbiga urodzonego w 1915 r. w Hamburgu. Dzieciństwo i wczesne lata szkolne spędził w Kilonii. W 1940 r. zaliczył szkolenie lotnicze i przez dwa lata pełnił służbę w jednej z eskadr dalekiego rozpoznania na froncie wschodnim. W latach 1943-44 już jako kapitan, był szefem kompanii w batalionie szkoleniowym Luftwaffe w Oschatz. W styczniu 1945 r. skierowano go do wsparcia załogi broniącej malborski zamek. Z tego okresu pochodzą wspomnienia, spisane w sierpniu 1946 r.

Ryszard Rząd jest historykiem, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jako pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku od wielu lat zajmuje się głównie XIX- i XX-wiecznymi dziejami krzyżackiej warowni, w tym również tragicznymi wydarzeniami z 1945 r. Swoją uwagę poświęca ponadto historii miasta Malborka popularyzując ją poprzez wystawy i publikacje prasowe. Autor „Bedekera malborskiego 1845-1945”.

Wykład odbędzie się 11 kwietnia, o godzinie 17.00.

Fot. W. Hodakowski, oryg. Muzeum Zamkowe w Malborku