sobota, 27 kwietnia, 2024

Zbierają ciekawostki na wystawę o gdańskich hotelach

Intensywnie rozwijająca się turystyka spowodowała pojawienie się na mapie XIX-wiecznego Gdańska wielu nowych hoteli. Obiekty te dysponowały nie tylko bazą noclegową, lecz także zaczęły ze sobą konkurować oferując coraz bogatsze zestawy atrakcji dla swoich gości. Wystawa „Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX wieku” to próba ukazania fragmentu historii Gdańska poprzez pryzmat najważniejszych hoteli funkcjonujących w mieście.

Od działających w XIX w. Domu Angielskiego czy Hotelu du Nord, przez okres Wolnego Miasta Gdańska, będącego czasem świetności słynnego hotelu Danizger Hof, hoteli Continental czy Eden, aż po nowoczesne hotele budowane w okresie powojennym, takie jak Monopol, Hevelius czy Novotel. Zaprezentowane na ekspozycji obiekty pozwolą przybliżyć historię gdańskiej turystyki.„Pokój z widokiem” to jedna z kilkunastu tegorocznych wystaw czasowych zaplanowanych przez Muzeum Gdańska. Zobaczymy ją w Domu Uphagena od niedzieli, 23 czerwca 2024 roku na salach wystaw czasowych. Co mogę przekazać na wystawę o gdańskich hotelach?

– Poszukiwania pamiątek związanymi z takim zagadnieniem rozszerza obszar poszukiwań właściwie na całą Europę. W hotelach, poza obsługą, przebywali głównie przyjezdni. Stąd też ogólnopolski charakter zbiórki. Wierzymy, że gdzieś w Toruniu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, czy nawet Krakowie znajdą się osoby, które mogą mieć interesujący obiekt – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – Interesują nas przede wszystkim fotografie i pocztówki przedstawiające hotele i ich wnętrza, foldery, reklamy oraz przewodniki, lub też pamiątki turystyczne z nazwą, logo lub wizerunkiem hotelu. Z radością i przymrużeniem oka zaprezentujemy hotelowe ręczniki, mydełka i kapcie. Ważne, żeby przedmioty pochodziły sprzed 1989 roku.

Celem ogólnopolskiej zbiórki jest włączenie w jej powstanie osób, które dysponują pamiątkami związanych z działalnością gdańskich hoteli. Obiekty będzie można przekazać:

w depozyt czasowy – tylko na cel wystawy czasowej;

przekazać na stałe do Muzeum Gdańska – wówczas przekazujący otrzymuje honorowy tytuł Darczyńcy Muzeum Gdańska;

oddać do digitalizacji – w celu przygotowania kopii cyfrowych, np. pocztówek.

Zbiórka pamiątek potrwa do końca lutego. Osoby zainteresowane współpracą z Muzeum Gdańska proszone są o kontakt z koordynatorką akcji, Ritą Brzezińską pod nr  telefonu 789 449 661 lub adresem email: r.brzezinska@muzeumgdansk.pl.

(Red.) fot. Muzeum Gdańska 

więcej o historii: www.strefahistorii.pl