niedziela, 26 marca, 2023

Rosyjska królowa złodziei

foto.pinterest

Była niekwestionowaną królową złodziei, znaną od Warszawy po Odessę. O Zofii Blumsztein niewiele wiadomo, ponieważ kobieta wielokrotnie fałszowała swoją biografię. Urodziła się między 1846, a 1851 rokiem w mieście Powązki – obecnie dzielnica Warszawy. Pochodziła z rodziny żydowskiej. Była dobrze wykształconą kobietą, znała kilka języków obcych, umiała także doskonale grać.

Zosia zaczyna

Dzięki tym umiejętnościom zajęła się oszustwami na dużą skalę. Często zmieniała nazwiska. Rozenbad, Rubinsztejn, Szkolnik czy Briner to tylko niektóre. Do swoich oszustw wykorzystywała także swoją niezwykłą urodę. Karierę rozpoczęła już w wieku 13 – 14 lat, kiedy to zajmowała się drobnymi kradzieżami z wagonów trzeciej klasy. Wraz z rozwojem kolei, jej kariera zaczęła się rozwijać. Z biegiem czasu znalazła się w wagonach pierwszej klasy, gdzie łupy były większe i bardziej drogocenne.

W latach 60. i 70. XIX wieku działała w dużych miastach: Warszawie, Odessie, Petersburgu, Moskwie. Tam okradała luksusowe hotele i sklepy jubilerskie. Zawsze elegancko ubrana, z zagranicznym paszportem, studiowała dokładnie wszystkie wejścia i wyjścia z hoteli, a także rozłożenie wszystkich pokoi i korytarzy. Dzięki temu mogła w łatwy sposób zdobywać swoje łupy. Wielokrotnie była aresztowana, jednak nie ponosiła żadnych konsekwencji. Dlatego został jej nadany pseudonim „Sońka złota rączka”.

Na czym polegała metoda „na małpę” i „na dzień dobry”? Dowiecie się tu:

http://strefahistorii.pl/article/6239-rosyjska-krolowa-zlodziei