czwartek, 22 lutego, 2024

Wallis Simpson – księżna za belę tweedu

Wallis Simpson – „ta kobieta”, współczesna femme fatale, zguba Edwarda VIII – historia zapamiętała mnóstwo jej przydomków i określeń… Czy jednak któryś z nich w pełni oddawał ją samą? Zdania są podzielone – podobnie jak w przypadku określenia motywów, jakimi kierowała się w życiu. Poznajmy ją bliżej.

Na początku było imię

Bessiewallis – tak brzmiało jej prawdziwe imię. Ona sama wybrała sobie inne. Zamiast Bessie wolała, by zwracać się do niej Wallis. Imię to wiązało się z Severnem Teacklem Wallisem – pisarzem i ustawodawcą, który siedział z jej dziadkiem w więzieniu. Także jej ojciec nosił imię tego człowieka. Więc nasza bohaterka zamiast Bessie wolała zostać Wallis – co miało być imieniem godnym silnej kobiety, nie poddającej się mężczyznom. I taka też starała się być – niezależna i samodzielna.

Kilka lat związku z Winem to pasmo mniejszych i większych nieszczęść obojga małżonków. Spencer pił, a Wallis czuła się samotna i znudzona. Zanim jednak doszło do rozwodu, minęło kilka miesięcy. Wallis wyprowadziła się od męża, a ten udał się do Chin. Miała przemyśleć pewne rzeczy, jednak uroki Waszyngtonu okazały się silniejsze. Stryj zniechęcał ją do rozwodu – grożąc, że ją wydziedziczy. Lubiąca wygodne życie za nieswoje pieniądze Wallis, postanowiła szukać porozumienia z Winem. Wyjechała do niego, na Daleki Wschód. Kilka tygodni minęło bardzo miło i szybko, ale potem mąż zaczął znowu pić. Wallis wiedziała, że nie ma dla nich szansy. Zamiast wracać do Stanów, postanowiła udać się się do Pekinu. Radzono jej, by nie jechała, ze względu na grożące niebezpieczeństwo, napaści złodziei. Nie dała się odwieść od ryzykownego pomysłu. Wyjazd do Pekinu do tej pory owiany jest tajemnicą. W późniejszym okresie pojawiały się bardzo złośliwe plotki, iż zaszła tam w ciążę i dokonała aborcji a także domysły na temat nabywania określonych umiejętności erotycznych…

A co było dalej? O tym przeczytacie tu:

http://strefahistorii.pl/article/7196-wallis-simpson-ksiezna-za-bele-tweedu