niedziela, 3 marca, 2024

Co tam panie na Faktorii?

foto. Aneta Duraj

Za nami fascynujący weekend na Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim i na Faktorii Kultury. W historycznym grodzisku przez dwa dni mogliśmy obserwować Grupy Rekonstrukcji Historycznej Armii Brytyjskiej ale nie tylko. A na scenicznych deskach czekało nas niemniej atrakcji.

Przez cały weekend w ramach kolejnej edycji DROP ZONE mogliśmy obserwować minidioramy przygotowane przez grupy rekonstruktorów pokazujące wyposażenie i uzbrojenie na przestrzeni wieków oraz pojazdy kołowe i gąsienicowe nawiązujące do jednostek: Special Air Service, 22 Regiment Special Air Service, Royal Marines Infantry. HM 40th foot/ 2 battalion LI oraz formacje lojalistyczne z Ameryki Północnej, 1-st Battalion Irish Guards, 16AAB Patrol Platoon, GRH 40RMC Bravo Coy, 19 półki piechoty Green Howards, 8 field Parachute REME, 5 Airborne Brigade.

Mogliśmy także obejrzeć przygotowaną przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wystawę pt. „Siły polskiej Marynarki Wojennej u boku Royal Navy podczas II wojny światowej” oraz wystawę modeli brytyjskiego sprzętu wojskowego wraz ze stanowiskiem pracy modelarza z Sekcji Modelarskiej Klubu MW Riwiera.

foto/Aneta Duraj

Przyszły tydzień na Faktorii Handlowej zapowiada się również bardzo ciekawie, na całe dwa dni przyjadą Goci z Masłomęcza – rekonstruktorzy, którzy przedstawią i opowiedzą o życiu plemion gockich. 

Tymczasem w ramach Faktorii Kultury w mieniony weekend podczas sobotniej Sceny Muzycznej bawił nas Krzysztof Zalewski. W niedzielę natomiast dzieci poznały zakończenie spektaklu „Zaczarowana Królewna”, natomiast dorośli mogli obejrzeć spektakl „Niezwyciężony” w reżyserii  J. Tumidajskiego. Scena Letnia Teatru Wybrzeże to pewny wybór na dobrą rozrywkę. Widownia nie zawiodła. 

Przyszły weekend zapowiada się równie ciekawie. W ramach Sceny Dziecięcej namłodszy widz pozna spektakl „Szelmostwa Lisa Witalisa”, w ramach Sceny Letniej Teatru Wybreże w niedzielne popołudnie(07.08) obejrzymy „Awanturę w Chioggi” w reżyserii P. Aigner. A dzień wcześniej na Scenie Muzycznej zagra Muniek i przyjaciele. Warto być – jak zawsze. 

Zobacz również: