poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Bardzo dawno temu w Gdyni

Długo nie było o książkach. W tym przypadku – i to jakich! Po Gdyni Obiecanej Grzegorza Piątka, już wkrótce na rynku pojawi się „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku”, opowiadająca o dziedzictwie archeologicznym terenów, na których w XX wieku powstało Miasto z Morza.

Publikacja będzie najnoszą syntezą pradziejów na terenach Gdyni. W jej powstanie zaangażowani są min. pracownicy Instytutu Archeologii UG: dr Mateusz Cwaliński i dr Anna Strobin. Redaktor merytoryczny tomu –  dr Mateusz Cwaliński – tak zapowiada tę publikację:

„Chociaż Gdynia uzyskała prawa miejskie w 1926, minione stulecie stanowi jedynie najnowszy etap obecności człowieka w tym regionie. Pod poziomem współczesnych ulic i budynków można znaleźć warstwy skrywające pozostałości osad i cmentarzysk nawet sprzed średniowiecza. Ludzie odwiedzali te tereny co najmniej od mezolitu (ok. 8300-4500 p.n.e.). Niniejszą książkę można potraktować jako oprowadzenie po tej nadal słabo poznanej, ale niemniej fascynującej Gdyni z odległej przeszłości”.

Więcej o nowej publikacji, już wkróce na stronach miasta i Muzeum Miasta Gdyni.

oprac.BG fot. przykładowe GDDKiA