piątek, 24 maja, 2024

Wielka majówka z Grodziskiem Owidz i Twierdzą Wisłoujście

Nie macie jeszcze Państwo planów na majówkę? Z pewnością warto odwiedzić w tym czasie Grodzisko Owidz i Twierdzę Wisłoujście, w których panuje niezwykłe, wiosenne poruszenie!

Położone pod Starogardem Gdańskim Grodzisko Owidz zaprasza 4 i 5 maja, na oficjalne rozpoczęcie sezonu. Historyczna Majówka na Grodzie, bo o niej mowa, to dwa dni pełne warsztatów i możliwości poznawania historii wczesnego średniowiecza wszystkimi zmysłami. W godzinach 12:00 – 18:00, na odwiedzających czekać będzie mnogość warsztatów (m.in. zdobnictwo w skórze, tworzenie miedzianej biżuterii, warsztaty ceramiczne, średniowieczne tańce i wiele, wiele innych). Nie zabraknie też zwiedzania z przewodnikiem. W pierwszy majowy weekend otwarte będzie także Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Wejścia odbywać się będą o pełnych godzinach, między 12:00 a 18:00 (ostatnie wejście planowane jest na godzinę 17:00.)

Od soboty, 27 kwietnia trwa już za to majówka z Twierdzą Wisłoujście. Przypomnijmy – właśnie 27 oficjalnie otwarto po trzyletnim remoncie Koszary Napoleońskie i udostępniono mieszkańcom odnowioną Twierdzę. Przez ten położony na prawym brzegu Martwej Wisły oddział Muzeum Gdańska już pierwszego dnia tłumy zwiedzających, na których czekały darmowe bilety i liczne atrakcje. A a był to dopiero początek wielkiej majówki z Twierdzą. W każdy dzień, do 5 maja w Twierdzy odbywać się będą różnorodne warsztaty. Każde ze stanowisk będzie czynne od 10:00 do 18:00. W programier znalazły się między innymi: pokazy obróbki bursztynu, prezentacja uzbrojenia wikingów i zabawa dla zwiedzających, warsztaty z dawnych kulinariów w kuchni, specjalnie wydzielone miejsce na prezentację sposobu wykonania staropolskiej czekolady, gry średniowieczne, stanowisko krawcowej/szwaczki średniowiecznej. pracownia rzeźby, warsztat powroźnika, czy zbrojownia. W Twierdzy pojawią się także rycerze i nowożytne wojsko z XVI – XVIII wieku, a także Garnizon Gdańsk.

Fot: P. Wilczyńska | Muzeum Gdańska i Grodzisko Owidz