piątek, 26 kwietnia, 2024

Finał akcji Pola Nadziei w Pruszczu Gdańskim

foto/ Aneta Duraj

Pola Nadziei to akcja mająca na celu promowanie opieki hospicyjnej oraz wsparcie dla pacjentów cierpiących na choroby nieuleczalne. W tym roku po raz pierwszy akcja odbyła się w Pruszczu Gdańskim, gdzie mieszkańcy oraz wolontariusze włączyli się w organizację licznych wydarzeń.

Jednym z najważniejszych elementów akcji była żonkilowa parada, która przeszła ulicami miasta, wyruszając spod Urzędu Gminy w Juszkowie a kończąc przemarsz na Cukrotece w Pruszczu Gdańskim. Wszyscy uczestnicy nosili żonkile, symbol nadziei i odwagi.

W sobotę odbyła się również kwesta, w której wzięli udział wolontariusze. Zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na pomoc pacjentom hospicyjnym oraz ich rodzinom.

Organizatorem akcji był Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, wsparty przez Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim oraz NDI Development. W akcję zaangażowało się wiele osób i lokalnych stowarzyszeń, np. Zespół Pieśni i Tańca „Jagódki”, KGW Żukczyn, JagaBabki Koło Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Rotmanka.

Wolontariusze ze szkół: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rotmance Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim Niepubliczna Szkoła im. dr Wandy Błeńskiej w Kowalach Akademia Dobrej Edukacji – Pruszcz Gdański Współpracując ze sobą, udało się stworzyć wyjątkowe wydarzenie, które zwróciło uwagę na ważny temat. Pola Nadziei pokazują, że opieka hospicyjna jest niezwykle ważna i potrzebna w naszym społeczeństwie.

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć lokalnych włodarzy. Swoją obecność zaznaczyli burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, wiceburmistrz Jerzy Kulka, wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, vicewójt gminy Pruszcz Gdański Andrzej Chmielewski, starosta powiatu gdańskiego Marian Cichon, senator RP Ryszard Świlski.

Opieka hospicyjna to temat często trudny i bolesny, ale Pola Nadziei pokazały, że jest to również temat ważny i potrzebny do poruszenia. Dzięki akcji udało się zwrócić uwagę na potrzeby pacjentów hospicyjnych oraz na rolę, jaką pełnią hospicja w naszym społeczeństwie.

Opieka hospicyjna skupia się na zapewnieniu pacjentom komfortu, łagodzenia bólu i innych objawów, jak również zapewnienia opieki duchowej i emocjonalnej. Hospicja oferują specjalistyczną opiekę medyczną, jak również wsparcie psychologiczne, a ich pracownicy są szkoleni w dziedzinie opieki paliatywnej.

Opieka hospicyjna jest trudnym tematem społecznym, ponieważ często kojarzy się z umieraniem i śmiercią. Wiele osób unika rozmowy na ten temat lub unika pomocy hospicyjnej, ponieważ obawiają się, że przyznanie się do choroby lub korzystanie z pomocy hospicyjnej oznacza rezygnację z walki o życie.

Jednakże, opieka hospicyjna jest niezwykle ważna dla pacjentów cierpiących na choroby nieuleczalne. Oferuje ona nie tylko wsparcie medyczne, ale również emocjonalne i duchowe. Pomaga pacjentom i ich rodzinom radzić sobie z trudnymi emocjami i przeżyć ten czas w sposób godny i z szacunkiem.

Dlatego też, ważne jest, aby społeczeństwo rozmawiało o opiece hospicyjnej, aby pomóc zrozumieć, jak ważna jest ta forma opieki i jak wiele może ona pomóc pacjentom i ich rodzinom. Przyznanie się do potrzeby takiej pomocy nie oznacza rezygnacji z walki o życie, ale umożliwia pacjentom godne przeżycie tego trudnego czasu oraz zapewnia im dostęp do specjalistycznej opieki medycznej i wsparcia emocjonalnego.

Zobacz również: