poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Mevo 2.0 – będą kary za łamanie regulaminu

Nawet 12 tys. złotych kary za uszkodzenie roweru Mevo 2.0. Od tygodnia trwają testy, ale już dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Jednoślady są uszkadzane czy lądują na… dachu kiosku.

Po tygodniu testu zewnętrznego na 20 tys. zarejestrowanych użytkowników aż 250 ma zablokowane konta!

W związku z licznymi naruszeniami regulaminu, operator postanowił wprowadzić kary za łamanie regulaminu korzystania z rowerów Mevo. To odpowiedź na liczne zgłoszenia mieszkańców metropolii.

Naliczanie kar wystartuje 23 września, o godz. 12.

„(…)z uwagi na liczne przypadki rażącego łamania zapisów regulaminu przez użytkowników, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu następujących opłat dodatkowych (obok obowiązującej już od 13 września opłaty w wysokości 10 zł za pozostawienie roweru poza stacją postoju), które będą pobierane od użytkowników systemu:

jazda na koszu lub inna próba zniszczenia roweru – 500 zł

pozostawienie roweru w strefie zabronionej, czyli we wszystkich miejscach niedostępnych dla serwisu – 450 zł

jazda na rowerze przez więcej niż jedną osobę – 100 zł

korzystanie z własnych zamków rowerowych – 200 zł

dojazd rowerem na plażę – 80 zł

przewóz rowerów środkami transportu – 50 zł

kradzież lub zniszczenie roweru:

uszkodzenie roweru uniemożliwiające naprawę – 12000 zł

kradzież roweru – 12000 zł

kradzież baterii – 3000 zł

uszkodzenie koszyka – 2000 zł

usuwanie naklejek – 500 zł

złamane/uszkodzone siodło – 1000 zł

każdy inny potwierdzony przypadek – 1000 zł

Wszystkie pozostałe ustalenia dotyczące drugiego etapu testów roweru metropolitalnego Mevo na ten moment pozostają bez zmian.” – czytamy w oświadczeniu operatora.

– Wprowadzane kary mają być rodzajem straszaka dla tych wszystkich, którym przyjdzie do głowy korzystanie z Mevo niezgodnie z regulaminem – mówi Dagmara Kleczewska, kierownik projektu Mevo. – Jednocześnie zapewniamy, że karać będzie rygorystycznie, ale też bardzo ostrożnie. Nie będą to pochopne decyzje, a potwierdzone dowodami. Jeśli sami zauważymy takie działania lub otrzymamy zdjęcia czy filmy, na których widać naruszenia, a jednocześnie numer roweru nałożymy karę – stwierdza. Dziękujemy mieszkańcom metropolii Bardzo dziękujemy mieszkańcom metropolii, którzy zwracają nam uwagę na nieprawidłowe lub bezmyślne korzystanie z pojazdów. To dla nas bardzo cenne informacje, dzięki którym możemy lepiej dopracować całe przedsięwzięcie. W końcu Mevo to dobro wspólne i wspólnie powinniśmy o nie dbać. Tak, aby jak najwięcej osób mogło z niego korzystać.

– Mevo jest dla wszystkich. Zależy nam, aby w czasie trwania testów jak najwięcej osób mogło z niego skorzystać i podzielić się uwagami. Kluczowe jest także dbanie o rowery, jako dobro wspólne – podkreśla Michał Glaser, prezes OMGGS. – Im rozsądniej będziemy korzystać z systemu roweru metropolitalnego teraz, w fazie testów, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się pełną flotą we wszystkich szesnastu gminach. Dziękujemy także za zgłaszanie wszystkich błędów i niedogodności związanych z pracą systemu. Przekazujemy je na bieżąco do hiszpańskiego operatora, firmy City Bike Global, która pracuje nad ich wyeliminowaniem.

Na koniec kilka danych liczbowych po pierwszym tygodniu testów zewnętrznych:

ponad 60 tysięcy – tyle podróży odbyto rowerami Mevo

(60% w tygodniu, 40 % w weekend)

13 minut – tyle wynosi średni czas podróży

20 tysięcy – tylu zarejestrowanych użytkowników mamy w systemie

250 kont użytkowników zostało zablokowanych z powodu niewłaściwego korzystania z roweru

11 tysięcy podróży – to dzienny rekord z 20 września

Zobacz również: