poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Na Politechnice Gdańskiej wynaleziono farbę, która zabija bakterie

foto/mat.prasowy

Izabela Malinowska – doktorantka w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na wydziale chemicznym Politechniki Gdańskiej – opracowała farbę oraz gładź szpachlową o właściwościach samoczyszczących, biobójczych i magnetycznych.

Farba hybrydowa autorstwa młodej badaczki zwalczy bakterie, usunie plamy i uwolni powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych związków, a do tego zastąpi tablicę magnetyczną. Jej uzupełnieniem jest biobójcza i samoczyszcząca gładź szpachlowa. W tandemie zapewnią ochronę przed rozwojem patogenów wewnątrz budynku. Wynalazek nagrodzono na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków

– Obecność związków cynku w opracowanej strukturze kompozytu tworzy tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone. Badania zostały przeprowadzone m.in. na szczepach bakterii Gram-dodatnich (gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (m.in. Escherichia coli) – mówi autorka wynalazku.

Efekt samoczyszczący farby polega na tym, że w kontakcie z zanieczyszczeniem obecny w niej dodatek fotokatalityczny rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia oraz niszczy patogeny chorobotwórcze. Dodatkowo zastosowanie farby na ścianach zapewni oczyszczanie powietrza z lotnych zanieczyszczeń organicznych czy NOx – szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu powstających m.in. w wyniku spalania paliw. Ze względu na właściwości magnetyczne farba może pełnić też rolę tablicy magnetycznej

Farby można używać do różnych powierzchni – nie tylko ścian, ale i do drewna, metalu, tworzyw sztucznych, które można pokryć powłoką ochronno-dekoracyjną. Jako jej dopełnienie opracowana została gładź szpachlowa. Jednoczesne pokrycie ściany gładzią i farbą stworzy ochronę biologiczną zabezpieczającą budynek przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych – informuje uczelnia.

Zobacz również: