piątek, 26 kwietnia, 2024

Kanał Sueski wąskie gardło światowego handlu. Trzy słowa o historii

Wystarczyło by jeden statek stanął w poprzek i znaczna część transportu morskiego stanęła. Taka sytuacja zdarzyła się właśnie na Kanale Sueskim – pierwszy raz w jego historii. Nie wiadomo jak długo potrwa ta swoista morska blokada, ani w jakim stopniu będziemy odczuwać ją w sercu Europy. Dlaczego Kanał Sueski jest tak ważny? Jakie ciekawostki się z nim wiążą i czy pracowali przy nim Polacy?      
 
Kanał Sueski został zbudowany na terenie Egiptu w drugiej połowie XIX wieku. Zlokalizowano go w charakterystycznym przewężeniu lądu, które już od starożytności było postrzegane jako doskonałe miejsce, by połączyć Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Pierwsze podejścia do przekopania kanału odbyły się za panowania Necho II (609–594 p.n.e.), czyli w epoce saickiej, kiedy to wykonano połączenie między odnogą Nilu a Jeziorem Gorzkim. Trasa w kolejnych wiekach była zaniedbywana i odnawiana, a w 767 r. ostatecznie zamknięta przez kalifa Al-Mansura….

Po odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że Kanał Sueski stał się jednym z najważniejszych miejsc dla światowego handlu zapraszamy tu: http://strefahistorii.pl/article/7127-kanal-sueski-waskie-gardlo-swiatowego-handlu-trzy-slowa-o-historii