piątek, 23 lutego, 2024

Od kiedy ubieramy choinkę?

Tradycja przyozdabiania świątecznej choinki pochodzi z XVI wieku, od tego czasu używany jest zwrot drzewko bożonarodzeniowe.

Ozdoby choinkowe pochodzące z ludowych tradycji, którymi dekorowane są choinki mają różne symbole, w które kiedyś wierzono. Choinka jako drzewko iglaste jest symbolem życia, trwania i odrodzenia. Barwne łańcuchy symbolizują zacieśnianie więzi rodzinnych. Gwiazda ma ułatwiać powrót do domu z dalekich stron. Choinkowe aniołki mają opiekować się domem. Światełka i lampki mają chronić przed złem, ciemnościami oraz bronić przed ludzką nieżyczliwością. Dzwoneczki są symbolem dobrej nowiny i radości. Jabłka mają dać zdrowie i urodę, orzechy symbolizują siłę i dobrobyt, pierniki mają zapewnić dostatek na nadchodzący rok

Początkowo świąteczne drzewka ubierane były w to, co było dostępne w danym gospodarstwie, były to  np. jabłka, orzechy i pierniki.

Obecnie ubieranie choinki z uwagi na dużą dostępność ozdób i bombek choinkowych daje duże pole do popisu, dzisiejsze choinki w zależności od upodobań mogą być barwne i bogato zdobione lub stonowane i z niewielką ilością ozdób.

Zobacz również: